Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [01x13] Opačné pohlavie (Gender Bender)

[01x13] Opačné pohlavie (Gender Bender)

X Files – epizóda 01×13

Mulder a Scullyová vyšetrujú vraždy troch mužov a dvoch žien, spáchaných osobou, ktorá vystupuje raz ako žena a raz ako muž. Mulder charakterizuje páchateľa ako „chodiace afrodiziakum“, keďže obete zomierajú na zástavu srdca po nadmernom sexuálnom vzrušení. V úvodných dialógoch tejto časti padli slová o feromónoch. Ide o zložité organické látky so špecifickým pachom, ktoré vylučuje hmyz ako sexuálne vábidlo /motýle/ alebo pre prenos informácií /mravce/. samička motýľa vyprodukuje iba 0,0001 miligramu substancie, z ktorej iba nepatrná časť sublimuje a napriek tomu ovplyvní konanie svojho partnera vzdialeného niekoľko kilometrov. Aj keď stimulácia čuchom patrí v reflexnom oblúku u vyšších cicavcov za najstarší evolučný a najsilnejšídráždivý podnet, nebol „radar lásky“ v podobe feromónov u človeka dokázaný.

Pozrime sa teraz na sektu „Kindred“, tajomné bratstvo izolacionistov. je naozaj možné, aby takáto spoločnosť dokázala kontrolovať ľudí prostredníctvom podstaty telesnej príťažlivosti? Pri odpovedi na túto otázku musíme konštatovať, že sexus bol v okultnej praxi tradične považovaný za magickú silu pa excellence. Korene tejto tradície môžeme nájsť v tantre, v praktikách niektorých gnostických siekt a etruských mágov, ako aj v zasväcovacích rituáloch staroegyptského ezoterizmu.Vše­obecne možno povedať, že prvky sexuálnej mágie vedúcej k ovládnutiu danej osoby možno nájsť vo všetkých kultúrach a sexuálnu symboliku obsahujú všetky tajné kulty. Preto ani praktiky podivného bratstva, o ktorom Mulder prehlási, že „rodina Adamsonovcov vyzerá popri nich ako sekta amatérov“, nemôžu nikoho zvlášť prekvapiť. Pokiaľ aj áno, vyprázdnená farma a udupaný kruh v obilí v záverečnej scéne nás nenechajú na pochybách, že stopy aj tak viedli k všadeprítomným mimozemšťanom…

Kľúč k moci, ktorú prepožičiava členom sekty kontrola nad sexualitou iných ľudí môže predstavovať práve existencia feromónov vylučovaných potnými a mazovými žľazami. Mužské telo vydáva komplexný pach, ktorého súčasťou je pohlavný hormón androsterón. Zatiaľ čo jeho prítomnosť mohla experimentálne určiť sotva polovica mužských respondentov, mladé ženy vždy niečo cítili bez výnimky. Ich najčastejšou reakciou boli mimoriadne príjemné pocity, ktoré intenzívne vnímali uprostred menštruačného cyklu, teda v dobe optimálnej pre prípadné oplodnenie.

Feromóny u ľudí stimulujú efekt sexuálnej príťažlivosti a oboch partnerov k sebe podvedome „pútajú“. Z toho potom do budúcnosti plynie i riziko zneužitia ich synteticky pripravených analógov. Vzájomné väzby medzi feromónmi a činnosťou mozgu nie sú síce dostatočne preskúmané, ale k scéne, kedy pri stretnutí s bratom Andrewom pocíti Scullyová neobvyklú sexuálnu stimuláciu sa vzťahuje príhoda, ktorú zažila istá americká spisovateľka sediaca v reštaurácii oproti známemu novodobému mágovi G.I. Gurdjevovi /1873–1949/. Ten začal v istú chvíľu zvláštnym spôsobom vdychovať a vydychovať a keď sa mu pozrela priamo do očí, popísala svoje pocity nasledovne: „Naraz som mala pocit, ako by priamo udrelo do centra mojej sexuality. Bolo to naozaj brutálne.“

„Ľudia sa tešia z rozkoše, čo my nedokážeme“, hovorí Andrew v závere. Zvláštne rituály sekty, v ktorých erotika zohrávala významnú úlohu, účinkujú podobne ako celý rad alkaloidných zlúčenín a rastlinných látok – podnecujú síce libido, ale drasticky znižujú potenciu. To poznačí aj stretnutia príslušníkov sekty s bežnými ľuďmi – i keď zažívajú vzrušenie, zabíjajú svojho partnera neobvyklým a intenzívnym zážitkom.

Sex sa tak stáva v tejto epizóde naozaj desivým prvkom.

aktualizácia: 06.02.2015 | počet zobrazení: 1603

počet prístupov od 10.02.2007: 716574
počet prístupov dnes: 34