Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [02x02] Hostiteľ (The Host)

[02x02] Hostiteľ (The Host)

X Files – epizóda 02×02

Pri vyšetrovaní možnej vraždy v kanalizácii mesta Newark v štáte New Yersey sa v druhej časti objaví genetický mutant, ktorý sa postará o dramatické napätie celého príbehu. Dej sa začína objavením mŕtveho muža v stoke s podivnou ranou na chrbáte, ktorý je neskôr identifikovaný ako námorník sovietskej nákladnej lode.

Scullyová pri pitve okrem tetovania na predlaktí /„Dimitrij“/ objaví v mŕtvom tele plochého červa.Ide pravdepodobne o cudzopasnú cicavicu /Trematoda/ z kmeňa ploskavcov. Jeho veľkosť nie je prekvapujúca, keďže niektoré druhy bežne dosahujú dĺžku 12 až 15 cm. Cicavice sa bežne nachádzajú na žiabrach rýb, obyčajne majú plochý, vakovitý tvar tela, okolo úst prísavku a ďalšiu prísavku niekde uprostred tela. Ploskavce majú vo všeobecnosti schopnosť regenerácie t.j. schopnosť vytvárať si nové časti tela, ako plnohodnotnú náhradu za poškodené alebo uhynuté časti.

„Vyzerá to tak, že budem musieť Skinnerovi oznámiť, že podozrivý je obrovská cicavica", hovorí znechutene Fox Mulder. Rozmnožovanie bezpohlavného netvora, ktorý systematicky vyhľadáva obete ako hostiteľov pre svoje larvy, je analógiou skutočného vývojového cyklu cicavíc.

V prírode sa vajíčka cicavice dostávajú s trusom hostiteľov do vody. Tu sa z nich vyvinú larvy, ktoré s obľubou napádajú medzihostiteľov – slimákov. Po istom čase larvy opäť opustia slimáka a prechádzajú späť do vody, odkiaľ sa cez kožu prevŕtavajú do svaloviny rýb. Použitím surovej alebo nedostatočne tepelne spracovanej ryby sa môžu nakaziť ďalšie živočíchy alebo i ľudia a priebeh parazitózy iba v máločom zaostáva za scenárom filmového príbeh.

Scullyová postupne dospeje k presvedčeniu, že netvor je akýmsi mutantom, ktorý vznikol pod vplyvom rádioaktívneho žiarenia pochádzajúceho z nákladu ruského plavidla, tajne odvážajúceho jadrový odpad z Černobyľa.

V záverečnej scéne listuje Mulder v albume fotografií zobrazujúcich hrôzostrašnú gehennu po Černobyle, ktorá však nebola jediná. Ako je známe, bývalé soviteske atómové elektrárne a ich zariadenia nepatria medzi tie najbezpečnejšie a nepracujú nikde /!/ s výnimkou krajín bývalého východného bloku a Fínska.

Podľa prednedávno odtajnených správ došlo napríklad už v roku 1975 k nukleárnej havárii III. stupňa aj v leningradskej jadrovej elektrárni s reaktorom černobyľského typu. O podrobnostiach ešte aj dnes vieme iba veľmi málo. Správu neuverejnili v Moskve, ale v Helsinkách, čo je prípad, ktorý by sme mohli celkom pokojne založiť medzi doteraz nevyriešené Aktá X.

aktualizácia: 06.02.2015 | počet zobrazení: 1631

počet prístupov od 10.02.2007: 716582
počet prístupov dnes: 42