Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [02x24] Naše mesto (Our Town)

[02x24] Naše mesto (Our Town)

X Files – epizóda 02×24

Mulder a Scullyová vyšetrujú tajomné zmiznutie George Kernsa a sériu tajomných ochorení na Creutzfeld-Jabobsovu chorobu, ktorá sa prejaví u zamestnancov hydinárskeho závodu v mestečku Dudley v Arkansase. Epizóda vrcholí v momente odhalenia súčasného kanibalského kultu.

Nebudeme sa teraz zastavovať na existencie spojnice medzi kanibalizmom a prenosom niektorých ochorení. Tie boli už spoľahlivo určené napríklad v rozšírení pomalých vírusových ochorení napadajúcich centrálny nervový systém u niektorých divošských kmeňov prevádzajúcich sporadicky ešte aj v súčasnosti antropofágiu, pričom sa príslušníci kmeňa nakazili pojedaním mozgu z mŕtveho tela nepriateľa. Zameriame sa skôr na onú desivú otázku a to, či kanibalizmus môže skutočne existovať i v našom, zdanlivo civilizovanom svete a pokiaľ áno, aké su jeho príčiny. Pokiaľ vynecháme z hry prípady ľudí trpiacich zvláštnymi druhmi psychopatologických stavov, siahneme tentokrát k prípadu, ktorý nesie v mojej kartotéke označenie „Kanibali XX. storočia“.

Táto kauza nie je ešte ani dne s uspokojivo doriešená i keď odvtedy ako sa začal odvíjať hrôzostrašný príbeh z univerzity v kolumbijskom meste Barranguilla uplynuli viac ako štyri roky. V tom čase totiž kolumbijská polícia objavila hlavu muža v mladom veku, hlavu starca, ľudské srdce a ruku v byte dvoch študentov medicíny na lekárskej fakulte. tento prazvláštny nález urobili policajti po upozornení domácej, ktorá im oznámila, že dvaja študenti z odnájmu rýchle odcestovali nevedno kam a zanechali v byte ľudské pozostatky. prípad ako stvorený pre Muldera a Scullyovú. „Myslela som si, že tieto časti tiel potrebujú k svojmu štúdiu“, znela jej odpoveď, prečo neohlásila nález skôr. Telesné pozostatky uložené v nádobách s formalínom potvrdzujú domnienku, že pedagógovia a študenti z lekárskej fakulty zabíjali vybraných spoluobčanov, aby tak získali materiál na pitvy. Zvrat nastal v okamihu, keď barranguillskí študenti uniesli starého žobráka na fakultu, kde mu tamojší „pedagógovia“ uštedrili celú sériu úderov, ktoré mali byť smrteľné a uložili ho v pitevni. Zdanlivo mŕtvy muž však prejavil nečakanú chuť k životu, podarilo sa mu ujsť a dostať sa najbližšiu policajnú stanicu. Ihneď sa rozpútalo rozsiahle vyšetrovanie, ktoré ukázalo, že takýmto spôsobom bolo na fakulte zavraždených najmenej jedenásť ľudí rôzneho pohlavia a veku. Ako však vo svojej správe konštatoval kolumbijský časopis „Semana“, bol tento počet odvodený iba z nájdených pozostatkov, pričom počet obetí bude zrejme oveľa, oveľa vyšší.

A tak sa ukazuje, že prejavy kanibalizmu nemusia byť výlučne záležitosťou divochov a prehistórie, ale i nepoznanou tvárou našej modernej skutočnosti, dokonca v nových formách a pod „vedeckým“ pláštikom…

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1579

počet prístupov od 10.02.2007: 716701
počet prístupov dnes: 161