Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [02x25] Anasazi (Anasazi)

[02x25] Anasazi (Anasazi)

X Files – epizóda 02×25

Počítačový nadšenec prezývaný „Mysliteľ“ sa napojí na informačnú sieť ministerstva obrany a získa prístup k tajným vládnym dokumentom kódovaných v jazyku Navajov a označených hlavičkou MJ 12.

V Novom Mexiku Mulder objaví v záverečných minútach tejto epizódy chladiarenský vagón zakopaný v lome, v ktorom sa týči hromada telesných zvyškov bytostí, ktoré rozhodne neboli ľuďmi. Tajomná skratka MJ 12 je označením názvu Majestic 12, ktorý sa objavuje hneď na začiatku, akonáhle si Mulder prezerá získané dáta. Tento názov niesol i 35 milimetrový nevyvolaný film, ktorý dostal poštou kalifornský filmový producent Jaime Shandera v roku 1984. V júni 1987 odhalil jeho obsah americký bádateľ William Moore pod názvom „Operácia Majestic 12. Na vedomie zvolenému prezidentovi Dwight D. Eisenhowerovi. 18. november 1952“. Fotokópie predstavovali text prísne tajnej správy hovoriacej o zaistení havarovaného UFO a jeho posádky v júli 1947, ďalej menovanie špeciálnej komisie prezidentom Trumanom, ktorá pozostávala zo skupiny civilných vedcov a vysokých dôstojníkov armády „Majestic 12“. Táto mala v najvyššom stupni utajenia prevádzať výskum mimozemských návštevníkov a ich technológie „v záujme národnej bezpečnosti“. Správa v závere ešte informovala o zrútení ďalšieho neidentifikova­teľného lietajúceho objektu v roku 1950 v El Indio Guerrero na hraniciach Mexika a Texasu. Do dnešných dní však bohužiaľ nie je jasné, či ide o toľko očakávaný dôkaz, ktorý konečne pootvorí dvere k prísne stráženým vládnym tajomstvám, o čo sa tak usiluje i dvojica našich filmových agentov Mulder a Scullyová.

Po prezentácii dokumentov Majestic 12 sa zdvihla nová vlna odhalení udávajúcich okrem iného existenciu supertajnej základne „Dreamland“, nazývanej i „Area 51“ pracujúcej od roku 1951 na výskume cudzej technológie údajne za pomoci samotných mimozemšťanov v opustenej oblasti vojenského priestoru Nellis, severne od Las Vegas v nevadskej púšti. Ďalšie informácie hovorili aj o daľších lokalitách – o podzemnej základni na území indiánskej rezervácie v Dulce severne od Los Alamos v Novom Mexiku. Miestni obyvatelia, Indiáni, údajne v týchto miestach pozorovali tajomné nehlučné objekty, ktoré akoby vystupovali z podzemných šácht a štartovali k oblohe.

Jeden zo svedkov, vietnamský veterán, ktorý bol zamestnaný na konštrukčných programoch na základniach vojenského letectva Scott a Edwards v interwiev pre stanicu KPFA-FM uviedol, že výskum mimozemských technológií prebiehal v prísne tajných podzemných laboratóriách: „V jednej z budov na Edwardsovej základni nazývanej Haystac-Buttes, trvá jazda výťahom zhora nadol viac ako päť minút. Odhadovali sme, že dosahuje hĺbku tridsiatich poschodí“, povedal svedok o okolnostiach svojho stretnutia s mimozemšťanom. „Prešli sme chodbou“, pokračoval, „dvere sa otvorili a na okamih som uvidel veľmi zvláštnu osobu a ďalšie veci. Uvedený muž bol viac ako dva metre vysoký, povedal by som asi medzi 2,5 až 3 metre, mal na sebe laboratórny úbor a hovoril s dvoma inžiniermi. Jeho ruky dosahovali až ku kolenám. Bol som v šoku a potom sa dvere opäť zavreli. Ochranka nás videla a energicky nás vyzvala, aby sme odtiaľ okamžite zmizli. Ďalšieho dňa som dostal výpoveď.“

Mimozemšťania, indiánska rezervácia a vládna konšpirácia nie sú teda iba prvky mozaiky z ktorých je zložený scenár 25. epizódy seriálu, ale aj kus mysterióznej skutočnosti, ktorá nebola do dnešných dní objasnená.

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1639

počet prístupov od 10.02.2007: 720542
počet prístupov dnes: 66