Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x03] D.P.O. (D.P.O.)

[03x03] D.P.O. (D.P.O.)

X Files – epizóda 03×03

Mulder a Scullyová vyšetrujú v oklahomskom Connerville sériu násilných úmrtí, ktoré spôsobili blesky ovládané vedomím Darina Oswalda.

Hoci fyzici, ktorí študujú podstatu lineárneho blesku definovali z nedostatku emócií tento pozoruhodný úkaz iba ako „intenzívny výboj vo vzduchu“, fascinuje jeho tajomná a ničivá sila aj nadalej. Presne z tohoto dôvodu zhromaždil v minulom storočí slávny francúzsky prírodovedec Camille Flammarion stovky často zvláštnych svedectiev o bleskoch. „Nijaké divadelné predstavenie“, napísal, „nijaké kúzelnícke triky nemôžu súperiť s bleskom, čo do prekvapivosti a pozoruhodnosti účinkov. Vyzerá ako nejaká osobitá látka, niečo medzi neuvedomelými prírodnými silami a uvedomelou ľudsko dušou. Je to akýsi duch, jemný a bizarný, súčasne prefíkaný i tupý, jasnovidec alebo slepý, s vôľou alebo bez vôle, prechádzajúci z jednej krajnosti do druhej, strašidelný a nepochopiteľný… Vyhneme sa vysvetleniam, nech fakty hovoria samy za seba: o to bude pre čitateľa príjemnejšie, keď si samostatne zhodnotí každý z nich.“

Mulder v tomto dieli cituje štatistiku, podľa ktorej v USA zomrelo po zásahu bleskom za jediný rok 60 ľudí. Tomu, komu sa zdá byť tento počet znepokojivo vysoký, možno ponúknuť smutný rekord, ktorý zrejme doteraz drží Zimbabwe, kde počas januára a februára 1985 zasiahol blesk smrteľne 116 ľudí. Táto krajina naviac drží prím aj v počte ľudí „zabitých jednou ranou“ – 21 obetí po jedinom údere blesku.

V inej scéne sa Mulderovi začne dymiť z telfónneho aparátu. „Začalo tu byť akosi horúco“, dodáva. Dvadsaťdvaročná Laura Mc Dowellová z Montenzumy /štát New York/, ktorá bola v ôsmom mesiaci gravidity, takéto šťastie pri telefónnom rozhovore s priateľkou bohužiaľ nemala. Blesk zbehol po telefónnej šnúre, zabil ju, zhodil zo stoličky a zdemoloval miestnosť. Išlo o výboj odhadnutý na 50 tisíc voltov, pričom už iba jedna tisícina tohto napätia dokáže u človeka spôsobiť zlyhanie srdca.

Prípady zasiahnutia bleskom môžu byť naozaj veľmi zvláštne. Pri väčšine z nich sú ľudia zabití, v iných iba omráčení alebo prišli o svoje vlasy. Existujú prípady, kedy blesk spálil na človeku odev a jemu sa pritom nič nestalo alebo i také, kde zhorela iba spodná bielizeň a vrchné oblečenie ostalo nepoškodené.

História zaznamenala i príbeh človeka podobného darinovi Oswaldovi, ktorý vlastnil jedinečnú schopnosť priťahovať elektrické fluidum. Blesk do neho udrel celkom sedemkrát. V roku 1942 si túto udalosť odniesol iba necht na palci nohy, v roku 1969 mu spálilo obočie. O rok nato mu úder blesku popálil ľavé rameno a na ďalší rok pre zmenu spálil vlasy, odhodil na tri metre od auta, prešiel oboma nohami do zeme a zničil jeho ľavú topánku. Tak to pokračovalo až do roku 1983, kedy vtedy už sedemdesiatročný Roy Sullivan, o ktorom je reč, spáchal vo virginskom Waynesboro samovraždu. To, čo nedokázali po dlhé roky „nebeské strely“ zavŕšila napokon zbraň, ktorú na seba obrátil…

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1528

počet prístupov od 10.02.2007: 709167
počet prístupov dnes: 21