Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x09] Nisei (Nisei)

[03x09] Nisei (Nisei)

X Files – epizóda 03×09

Mulder a Scullyová dostanú poštou zásielku s videokazetou, na ktorej je záznam pitvy mimozemšťana. Na základe toho vypátrajú účastníkov tajnej operácie, ktorá mala zaistiť vrak havarovanej mimozemskej lode. „Mulder, toto je oveľa viac smutnejšie, ako to, čo sme videli na stanici Fox“, hovorí po vzhliadnutí kazety Scullyová. Ako je známe, film „Pitva mimozemšťana“ /Alien Autopsy/, ktorý je najdiskutovanejším dokumentom všetkých čias, odstúpil stanici Fox Network anglický producent Ray Santilli. Ten povedal, že ho kúpil od jedného kameramana vojenského letectva na dôchodku, ktorý má 84 rokov a chce zostať v anonymite.

Je veľmi ťažké jeho tvrdenie verifikovať: keď totiž Santilli po intenzívnom naliehaní verejnosti konečne označil ako kameramana Jacka Barnetta, ukázalo sa, že je už od roku 1967 po smrti a nemôže preto k prípadu čokoľvek dodať. Je síce známe, že počas druhej svetovej vojny pracoval ako spravodajský kameraman na talianskom fronte, ale nikdy nepôsobil v americkej armáde.

Je možné, aby sme si po premietnutí filmu „Pitva mimozemšťana“ mohli vytvoriť názor na pôvod tela na pitevnom stole? Ide o maskované ľudské telo, figurínu z plastu, telo ľudského mutanta alebo naozaj o zástupcu mimozemskej formy života?

Keď televízna stanica Fox požiadala niektorých trikových špecialistov o vyjadrenie, mnohí potvrdili, že táto veľmi realistická pitva by bola veľmi nákladná, ak by sa mala simulovať vo filmovom štúdiu. Naproti tomu Trey Stokes , autor efektov pre filmy „Priepasť“, „Batmanov návrat“, či „RoboCop 2“ tvrdí, že by k tomu bolo potrebných necelých 50 tisíc dolárov. Dr. Patrick Braun, ktorý sa k celej záležitosti vyjadril z medicínskeho hľadiska upozornil, že pitvané telo je skutočne reálne na základe kadaverózneho sfarbenia mŕtvoly, hematómov na panvových končatinách, rany na nohe, v ktorej vidno kostný podklad s fraktúrou. Za zvlášť dôležitý detail považuje činnosť, pri ktorej lekári odstraňujú mozgové pleny od mozgu mimozemšťana – táto činnosť sa naozaj musí prevádzať podobným postupom kvôli priľnavosti miniatúrnych vlákien.

O tom , že nejde o telo človeka usúdil dr. Braun na základe vzhľadu vnútorných orgánov odlišných od ľudských: malé pľúca, chýbanie čriev, pyramidálny orgán s preťatou cievou v hrudníku /srdce?/, objemný orgán v podbruší /pečeň?/, pohlavný orgán samičieho typu bez zjavných druhotných sexuálnych znakov a udivujúca neprítomnosť pupka.

Pokiaľ je však film podvrhom, môžeme sa domnievať, že za ním nestojí Santilli, ale pravdepodobne nejaká silná organizácia. „Opäť sa tak profiluje tieň tajnej služby, ktorá neprestáva po viac ako dve desaťročia manipulovať s ufológmi a odhaľuje im senzačné informácie, ktoré nie sú potvrdené“, píše francúzsky autor Gildas Bourdais a vzápätí sa pýta. „Majú sa tým zdiskreditovať analýzy o UFO? Nie je zámerom urobiť raz a navždy bodku za príliš dôkladným vyšetrovaním v prípade Roswell?“

Kedže je to možné, mali by sme sa pokúsiť čo najrýchlejšie zodpovedať na otázku či je tento film autentický alebo iba nástroj dezinformácie? Odpoveď hodlá zistiť iniciatíva „Roswell Declaration“. Tá zoskupuje všetkých občanov, ktorí sa /práve tak ako postavy zo seriálu Akty X/ konečne chcú dozvedieť pravdu.

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1620

počet prístupov od 10.02.2007: 720546
počet prístupov dnes: 70