Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x10] 731 (731)

[03x10] 731 (731)

X Files – epizóda 03×10

V tomto príbehu sa Mulder ocitne v železničnom vagóne, v ktorom transportujú zvláštnu bytosť pokladanú za mimozemšťana. Scullyová informuje svojho partnera o tajných genetických experimentoch, ktoré prevádzal tím japonských vedcov na objednávku vlády. Pre tieto testy sa používala zvláštna železničná trať a únosy mimozemšťanmi boli údajne iba kamuflážou. Konšpirácia naďalej trvá…

Scenáristu podľa vlastných slov k napísaniu tejto časti inšpirovali správy o japonskej jednotke, ktorej označenie sa ocitlo aj v názve tejto časti. Začiatkom osemdesiatch rokov narazil istý študent v Tokyo na fragmenty dokumentov o činnosti „Anti – Epidemic Water Supply Unit 731“, zvláštnej jednotky,ktorá pôsobila v Mandžusku okupovanom Japoncami. Vo vyľudnenom meste Pigfan prevádzali armádni epidemiológovia pod vedením generála zdravotnej služby Ishia Shira hrôzostrašné pokusy. Pri vstupe do tábora vítal vojnových zajatcov personál v ochranných kombinézach a s plynovými maskami na tvárach, ktorý ich postrekoval neznámou tekutinou, odoberal vzorky krvi a podával injekcie s rozmanitým obsahom. Ako sa dalo čakať, väčšina zo zajatcov za krátky čas zomrela, načo boli ich mŕtvoly zvážané a doslova štvrtené v pitevniach.

„Rozsiahla činnosť Unit 731 ostáva jedným z najmenej preskúmaných zločinov proti ľudskosti, vykonávaných v širokej miere v čase II. svetovej vojny, jedine vďaka ochrane zo strany amerického štátu, ako aj konšpiračnému snaženiu Japonska o prepracovanie, ignorovanie, či "nové objavovanie“ vlastnej histórie", napísal v tejto súvislosti tandem amerických autorov J. Vankin a J. Whalen. A odkiaľ berú svoje presvedčenie?

Po skončení II. svetovej vojny americké velenie pod vedením generála Douglasa Mac Arthura usúsilo, že archív dovtedy nepriateľskej jednotky 731 obsahuje cenné údaje, aké by v USA nikdy nezískali s ohľadom na „škrupuly, ktoré sa objavujú pri prevádzaní pokusov na ľuďoch“, ako sa vyjadril jeden americký expert po návrate z prehliadky Ishirovho koncentráku. V krátkom čase Američania za pomoci japonských „konzultantov“ vystupňovali program vývoja biologických zbraní vo Fort Detrick v štáte Maryland, kde k príležitostným prednáškam pozývali aj generála Ishia Shira, tentoraz už na „zaslúženej“ penzii.

Tieto udalosti nie sú výnimkou. V súčasnosti sa napríklad objavili správy o následkoch čínskych atómových pokusov, ktoré po 32 rokov patrili k žiarlivo stráženým tajomstvám komunistického impéria. Na atómovej strelnici Lop-Nor, tisíc kilometrov od pohoria Tchien-šan vybuchlo do júna 1996 štyridsaťpäť atómových a vodíkových bômb, z toho 32 v atmosfére. Následky mali katastrofálne následky pre 15 miliónov obyvateľov: „To čo, tu leží na modrom kvietkovanom vankúšiku, pripomína skôr bytosť z cudzej planéty“, píše po návšteve v oblasti reportér hamburského Sternu." Na drobnom vychrtnutom telíčku so skrútenými rukami sedí ako obrovská dyňa neforemne nabobtnalá hlava. Tvár pripomína gondolu zavesenú pod veľkým balónom. Vpadnuté šikmé oči s vyhasnutým pohľadom, ostrý starecký nos s vyčnievajúcim pravým rezákom. Dieťa sa volá Anjura, je to dievčatko a má osem rokov".

Ako vidieť, tragické ovocie na vetve, akú na kmeni stromu ľudského vývoja vyhnala ľudská zloba a radiácia, nepatria bohužiaľ len do filmového sveta seriálu Akty X.

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1671

počet prístupov od 10.02.2007: 716586
počet prístupov dnes: 46