Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x14] Groteska (Grotesque)

[03x14] Groteska (Grotesque)

X Files – epizóda 03×14

V tejto časti sa Mulder pokúša vcítiť do duševného sveta masového vraha Johna Mostowa, ktorý tvrdí, že je ovládaný diabolskou bytosťou a telá svojich obetí umiestňuje v podivných sochách.

Kresby a plastiky, ktoré Mulder a Scullyová objavia pri prehliadke Mostowovho ateliéru vo Washingtone, trochu pripomínajú postavu Harlekýna, ktorý aj po stáročiach prezrádza svoj démonický a mysteriózny pôvod siahajúci ešte do epochy Etruskov.

Jeho najstarším znakom ostala maska, na ktorej nenájdeme žiadny dobromyseľný výraz klaunov, či augustov. Je napoly zvieracia, napoly démonická, agresívna a so zlovestným úškľabkom, práve tak, ako sa vyznačujú Mostowove výtvory. Predchodca, po ktorom Harlekýn zdedil svoj zlovestný ráz, sa pôvodne nachádzal v postave démona Phersu, ktorý sa objavil niekedy medzi rokmi 540 – 520 pred n.l. ako postava jedného z protagonistov etruských pohrebných rituálov. Okrem červenej masky, ktorá mu zakrývala celú tvár od čela až po bradu, stojí za pozornosť snáď už iba jeho odev. Na dobových zobrazeniach vidíme, že išlo o akési minišaty, ktoré by svojou odvážnosťou prekvapili aj súčasných módnych návrhárov. „Ich dĺžku možno prirovnať iba ak k odevu krasokorčuliarok vo vrcholnej fáze piruety“, napísal trefne jeden zo znalcov. Dodajme však, že Phersu na rozdiel od krasokorčuliarok nenosil až tak dôsledne a vždy nohavičky, takže na niektorých freskách jeho šaty nezakrývajú ani to, čo by naozaj zakrývať mali.

Harlekýnov praotec teda nebol žiadnou smiešnou figúrkou: na nástennej maľbe v etruskej hrobke Augurov napríklad vidíme, ako Phersu tancuje rituálny tanec v hrobke, alebo ako dobíja umierajúceho. Okrem toho bol Phersu démonom – sprievodcom, ktorý odnímal zomierajúcemu život a odchádzal s ním do záhrobia, čo je motív rovnako pochmúrny ako atmosféra tejto epizódy seriálu.

Takýto je teda rodokmeň Harlekýnovho predka, podobného Marlowovým kresbám, ktorý nad svojim potomkom vydržal bdieť tak vytrvalo, že sa z neho ani po tisícročiach nestal obyčajný cirkusový klaun, ale uchoval si svoj cynický úškrn, s akým vykonáva úlohu zlovestného posla medzi svetom ľudí a podsvetím. A to je i motív „Grotesky“ – úsmev démonickej bytosti, pri ktorom sú síce kútiky úst vykrivené smerom nahor, ale úsmev, ktorý naozaj neveští nič dobrého.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1518

počet prístupov od 10.02.2007: 702050
počet prístupov dnes: 105