Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x16] Apokryfa (Apocrypha)

[03x16] Apokryfa (Apocrypha)

X Files – epizóda 03×16

Zatiaľčo Scullyová pátra po okolnostiach smrti svojej sestry, Mulder sa od člena Tieňového syndikátu dozvedá, že historka o stratenej nukleárnej bombe bola iba zásterkou a tajomný predmet na dne oceánu predstavuje mimozemský objekt – Foo Fighter, zostrelený počas II. svetovej vojny.

Foo-fighter sa do slovníčka anomálnych atmosferických javov zapísal za dramatických vojnových okolností dňa 23.11.1944, kedy o 22. hodine poručík Edward Schlueter zo 415. americkej leteckej eskadry v Dijone pilotoval lietadlo smerom na Mainz. Akcie sa vo funkcii pozorovateľov zúčastnili i poručíci D. J. Meiers a F. Ringwald z leteckej rozviedky. Asi 20 míľ od Strassburgu spozoroval poručík Ringwald cez bočné okno kabíny desať ohnivých gulí červenej farby, ktoré leteli prekvapujúco vysokou rýchlosťou vo formácii vo vzdialenosti asi 5 míľ od lietadla. Schlueter previedol ostrý obrat a vyrazil priamo k nim. Objekty, akoby tento útok predvídali, keďže ich žiara potemnela a stali sa tak neviditeľné. Lietadlo preletelo oblasťou bez toho, aby jeho posádka opäť niečo spozorovala. Neprešli snáď ani dve minúty, žiariace objekty sa opäť objavili o kúsok ďalej a zdalo sa, že sa formujú k protiútoku. Schlueter sa s napätím pohrával so spúšťou palubných zbraní v očakávaní akcie, ku ktorej však nedošlo, kedže tajomné telesá zamierili dlhým kĺzavým letom do nemeckého zázemia. Keďže sa v tú chvíľu začali prejavovať príznaky poruchy radarového systému, pilot svoj let prerušil a začali sa vracať na svoju základňu.

Piloti Henry Giblin a Walter Cleary sa nad severným Anglickom rovnako stretli s obrovskou oranžovo žiariacou guľou. Letela rýchlosťou asi 45 km/hod. 500 metrov nad ich stíhačkou. Pozemná radarová kontrola od ktorej žiadali hlásenie o prítomnosti lietadiel v danom sektore ich označila za takmer bláznov, keďže priestor okolo nich bol úplne čistý. Na palubnom radare sa v tom momente objavili poruchy a stroj sa preto musel vrátiť späť na základňu. Tam sa obaja piloti stali terčom posmeškov od svojich kolegov, ale dnes už vieme, že Giblin a Cleary boli prví spojeneckí piloti, ktorí oficiálne uviedli v správe stretnutie s fenoménom nazývaným neskôr v leteckom žargóne „foo – fighters“.

Toto zvláštne označenie je pravdepodobne odvodené od epizódy v tom čase populárneho komiksu Smokey Stover, kde sa často opakovala veta: „Where theres foo, theres fire“ – vo voľnom preklade „tam kde je foo, tam býva oheň“ /slovo foo autor komiksu prevzal zrejme z francúzskeho feu, čo znamená oheň/. Okrem tohto pomenovania sa stretneme s jeho žartovnou variantou „Kraut Balls“ /Kapustné hlavy/, ktorého etymológia nie je známa, hoci možno predpokladať, že pôvodne sa vzťahovala na pilotov, ktorí sa pre svoje zážitky zo stretnutí s foo-fighters stali terčom vtipkovania zo strany svojich kolegov.

Ešte v období od polovice januára do konca apríla 1945 bol na tému „foo-fighters“ zhromaždený taký objemný spravodajský materiál, že oprávňoval vedenie zvláštneho vyšetrovania. Keďže sa však poukázalo na to, že objekty neprejavujú agresivitu a územie nad ktorým sa objavovali bolo už obsadené Spojencami, vyšetrovanie v závere apríla 1945 pozastavili. Doposiaľ posledné zaznamenané pozorovanie sa viaže k začiatku mája 1945 kedy prelietaval spojenecký pilot nad východným výbežkom Schwarzwaldu a pozoroval päť oranžových gulí, ktoré leteli v zoskupení tvaru trojuholníka.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1640

počet prístupov od 10.02.2007: 711152
počet prístupov dnes: 33