Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x18] Teso Dos Bichos (Teso Dos Bichos)

[03x18] Teso Dos Bichos (Teso Dos Bichos)

X Files – epizóda 03×18

Archeologická výprava odvezie zo starobylého ekvádorského pohrebiska v Teso dos Bichos urnu, ktorá obsahuje telesné pozostatky šamanky miestneho indiánskeho kmeňa. Krátko nato začnú členovia expedície zomierať za nevyjasnených okolností. Pri vyšetrovaní obaja agenti vzdorujú nadprirodzeným silám, divokým mačkám a kliatbe „Ducha jaguára“, ktorý sa podľa tradície pomstí každému, kto naruší pokoj ostatkov.

Táto epizóda predstavuje variáciu dnes už takmer klasického rozprávania o mŕtvych vládcoch nepochopiteľnej a dávno mŕtvej ríše na Níle, ktorí sa podľa tradície pomstili každému, kto sa odvážil svätokrádežnou rukou rozpečatiť dvere ich posmrtného príbytku, či už išlo o starovekých lupičov, alebo ich novodobých a systematických kolegov – archeológov. V egyptskom Údolí kráľov boli vo vstupných priestoroch k hrobkám vysokých hodnostárov starého Egypta nezriedka objavené telesné pozostatky nešťastníkov, ktorí zomreli – ako možno usúdiť podľa polohy kostier – v strašných kŕčoch pri pokuse narušiť tisícročnú temnotu a ticho panujúce v hrobkách pochovaných pod prachom zabudnutia a pieskom púšte.

Najviac pravdepodobné vysvetlenie záhadných úmrtí egyptológov operuje s hypotézou, podľa ktorej sa narušitelia hrobiek nakazili agresívnymi mikróbmi, či plesňami voči ktorým sú imunitné mechanizmy dnešného človeka bezmocné. Podľa toho mohli starovekí kňazi infikovať prostredie hrobiek smrtonosnou infekciou zámerne, ako zvláštny spôsob ochrany proti vykrádačom, ktorých bolo treba skôr alebo neskôr potrestať.

Podľa dostupnej literatúry vyšetrovala poľská polícia pred viacerými rokmi dvojnásobnú vraždu, ktorú nespáchal človek, ale podľa všetkého akási tajomná a zlovestná moc vyvierajúca z posvätného predmetu afrických šamanov. Všetko sa začalo vo chvíli, kedy pán Rarogiewicz, riaditeľ jednej z varšavských firiem dostal od jedného zo svojich obchodných partnerov rituálnu drevenú masku afrického bôžika so zúrivým pohľadom a vycerenými zubami. Zavesil si ju na stenu svojej pracovne, keďže bol presvedčený, že mu prinesie šťastie a bude ho chrániť pred zlými vplyvmi. Opak bol však pravdou: o desať dní nato Rarogiewicz zomrel na zlyhanie srdca a to i napriek tomu, že sa tešil dobrému zdraviu a telesnú kondíciu si udržiaval pravidelným vytrvalostným be­hom.

Tridsaťročný Bohdan Pavljuk, ktorý zaujal jeho miesto sa práce vo firme chopil skvele. O týždeň však padol v kancelárii na zem mŕtvy. „Srdcový infarkt“, konštatovali lekári. Bola to naozaj zvláštna zhoda okolností, ale keďže pitva vylúčila cudzie zavinenie, polícia prípad uzavrela. Päťdesiatročný inžinier Kowalski, v poradí tretí riaditeľ sa hneď po uvedení do funkcie cítil v miestnosti svojich predchodcov stiesnene. Keď nepríjemné pocity vyústili do neurčitého, ale predsa len intenzívneho pocitu ohrozenia, zavolal si senzibila, aby pracovňu skontroloval. Ten ihneď po vstupe do miestnosti, ukázal zdesene na drevenú africkú masku visiacu na stene. Keďže sa muž s virguľou k nej dokonca ani nechcel priblížiť, plastiku zvesili robotníci, ktorí ju na pokyn svojho šéfa hodili na dvore do plameňov.

Od tej doby ku žiadnej tragickej udalosti nedošlo.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1631

počet prístupov od 10.02.2007: 709170
počet prístupov dnes: 24