Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x19] Diabolské peniaze (Hell Money)

[03x19] Diabolské peniaze (Hell Money)

X Files – epizóda 03×19

Mulder a Scullyová narazia na stopu desivého posvätného obradu, ktorá sa neskôr ukáže byť lotériou pri ktorej hráči v nádeji na zbohatnutie vsádzajú časti svojich tiel. Prípad začína sériou vrážd emigrantov v čínskej štvrti San Francisca pri ktorých polícia nachádza telá s chýbajúcimi orgánmi. Tie sa podľa všetkého stávajú výnosným „artiklom“ v nelegálnom obchode s transplantátmi.

„Nič nového pod slnkom“, mohli by sme poznamenať k otázke, ktorú položila Scullyová miestnemu detektívovi Glenovi Chaovi, čo vie o zločinných obchodoch s orgánmi. Ako je známe, jednou z významných prekážok, ktoré obmedzujú výrazný nárast transplantačnej terapie už od jej počiatkov, je nedostatok funkčných orgánových štepov, schopných plniť po prenose svoju fyziologickú funkciu. Z organizačného hľadiska stojí transplantačná technológia pred celým radom problémov. V prvom rade je nutné získať zomrelého darcu, selekčne najvýhodnejšieho pre konkrétny prípad. Poväčšinou sú to buď obete nejakého nešťastia, či dopravnej nehody, inokedy zase osoby postihnuté náhlym krvácaním do mozgu alebo kolapsom cirkulácie.

Napriek tomu však najväčším problémom ostáva pohotové vyňatie vhodného orgánu, jeho fixácia a rýchly transport na miesto operácie. Ľudia zomierajú na tých najrozmanitejších miestach, na odľahlých komunikáciách, v bytoch, na pracoviskách a v zdravotníckych zariadeniach, zatiaľ čo transplantácie vykonávajú len niektoré úzko špecializované centrá medicínskeho charakteru.

Pred časom tlačou prebehla informácia, ktorú údajne získali experti Červeného kríža, kde sa za posledné roky zvýšil počet popráv. Pozoruhodné bolo najmä to, že sa tresty smrti vykonávali poväčšinou v blízkosti komplexov vybavených pre prácu v rámci transplantačných technológií a fixované orgány sa za výhodných finančných podmienok potom distribuovali do zahraničia.

Podobne v tlači prebehla správa o náleze dvoch ľudských tiel – muža a ženy na území bývalej ČSFR ktorým chýbali niektoré vnútorné orgány. Spôsob prevedenia – neodborné a primitívne otvorenie hrudníkovej dutiny – poukazovalo podľa skromných komentárov v masmédiách na páchateľa bez akýchkoľvek anatomických znalostí a preto sa skôr priklonili k vysvetleniu týchto zločinov ako k výčinu neznámej sekty z rituálnych dôvodov. Pravda však môže byť aj opačná, v mnohom podobná scenáru istého thrilleru o lekárskom tíme loviacom sanitnými vozidlami ľudský „materiál“ pre transplantačné účely. Pokiaľ by sa mala takáto predstava stať priam horrorovou realitou, možno pochybovať o tom, či by sa zločinci nechali prezradiť profesionálnou rutinou. Skôr sa tu natíska predstava o anatomicky precízne a podľa chirurgickej praxe vedenej sekcii príslušného orgánu pre bohatého klienta, ktorú neskôr páchateľ úspešne zahladí zohavením miesta rezu ako zastierací manéver.

Tieto úvahy, podobne ako práve spomínaná epizóda Aktov X teda opäť poukázali na hrozivý fenomén, ktorý sa tak pálčivo premietal i do medicíny v podobe oného pokrivkávania etiky za rýchlym napredovaním vedy. Preto treba ešte zrejme doplniť i onen tradičný lekársky aforizmus: Dobrý chirurg musí mať nielen „oči orla, srdce leva a ruky ženy“, ale predovšetkým to, čo obligátne nazývame … svedomím.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1667

počet prístupov od 10.02.2007: 716586
počet prístupov dnes: 46