Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x22] Bažina (Quagmire)

[03x22] Bažina (Quagmire)

X Files – epizóda 03×22

Agenti Mulder a Scullyová odchádzajú k jednému jazeru v Georgii ktoré podľa všetkého obýva príšera napádajúca ľudí pohybujúcich sa po brehoch a vo vodách jazera.

Tentoraz sa tvorcovia nepochybne inšpirovali tajomnou obyvateľkou jazera Loch Ness v Škótsku, ktorá priťahuje tisíce turistov z celého sveta v nádeji, že sa im podarí v atramentovo čiernej vode jazera aspoň letmo zachytiť pohyb preslávenej obludy. Prvé historické pozorovanie „Nessie“ pochádza z obdobia okolo roku 665, kedy opát z ostrova Iona písal životopis svätého Columba. V texte potom popisuje, ako svetec vyhnal príšeru z rieky Ness v blízkosti mestečka Inverness. Od tej doby si nespočetní bádatelia kládli otázku, či existencia „Nessie“ môže nasvedčovať skutočnosti, že v jazere prežil do dnešných čias nejaký prehistorický jašter, alebo je to iba zmes omylov, podvodov a mystifikácií, ktorá sa zliala do bizarnej podoby novodobého mýtu. A tak sme postavení zoči-voči dileme, ktorá v tomto dieli zamestnáva mysle Muldera a Scullyovej: Do akej miery možno týmto správam veriť? Nejde tu len o hľadanie akéhosi imaginárneho draka?

Ruský vedec Alexander Kondratov sa v článku „Hľadanie draka“ vyjadril k problematike reliktných plazov nasledovne: „V našom prípade môže ísť o pleziosaura, ceratosaura alebo iný druh dinosaura, ktorý by prešiel do našich čias. Ak ide skutočne o dinosaury, a nie o mýtické draky, musí byť ich život podriadený zákonom biológie a fyziky. Každý živočích musí mať svoje ekologické podmienky. Musia sa dodržiavať pravidlá hry, ktoré platia už niekoľko miliárd rokov pre všetko živé na našej planéte.“

Jeho slová môžeme ilustrovať nasledujúcim príkladom: v nedeľu 3. augusta 1868 objavili nedaleko pobrežia v meste Eastport /Maine, USA/ zviera, na ktoré spustili bubnovú paľbu. Na zem sa zrútilo až po sedemdesiatich zásahoch. Po mnohých desaťročiach paleontológovia na základe kresieb a opisov identifikovali zviera ako geosaura, ktorý vyhynul pred sto miliónmi rokov. Do úvahy pripadá ešte jeden kandidát – mezosaurus, ktorý vyhynul pre 85 miliónmi rokov. Ostatne, samotná Nessie má konkurentov. V inom škótskom jazere Loch Morag žije podobný živočích s hlavou podobnou úhorovi. V decembri 1970 sa plavil spolupracovník edinburskej univerzity so svojim kolegom po jazere v loďke. Zrazu zbadali tri čierne predmety, ktoré sa pohybovali po hladine rýchlosťou do 15 uzlov. Iný očitý svedok – prievozník Mac Donald Robertson opísal neznámeho tvora ako zviera dosahujúce veľkosť slona. Vedúci vedeckej skupiny pre Loch Morag Neil Bass uverejnil tiež 27 objektívnych svedectiev od roku 1887 do jesene 1970.

Existencia obrovských vodných tvorov bola hlásená aj z územia bývalého ZSSR. Alexander Gorbovskij v jednej svojej knihe opisuje tvora z jazera Chajchijr v jakutsku. Medzi Jakutmi sa traduje legenda, že v jazere žije neznáma obluda a preto ho vedci starostlivo skúmali. Zviera pozoroval biológ N. F. Gladkin a niekoľko jeho kolegov z biologického laboratória jakutskej pobočky AV ZSSR. Živočích mal obrovské tmavé telo s chrbtovou plutvou trčiacou dohora a malú hlavičku na dlhom lesklom krku.

V závere možno dodať, že názov Heuvelmansovo jazero, ktoré sa objavuje v tejto epizóde Aktov X, „pokrstili“ scenáristi podľa zakladateľa kryptozoológie a známeho lovca príšer, belgického profesora Bernarda Heuvelmansa, ktorého knihy „Po stopách morských príšer“ a „Po stopách neznámych zvierat“ patria ku klasickým titulom tohto žánru.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1726

počet prístupov od 10.02.2007: 716586
počet prístupov dnes: 46