Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x23] Mokrý spoj (Wetwired)

[03x23] Mokrý spoj (Wetwired)

X Files – epizóda 03×23

Mulder a Scullyová odhaľujú sériu podivných úmrtí, ku ktorým dôjde v jednom z marylandských mestečiek. Keď Scullyová upadne do stavu paranoidnej psychózy, dôjde jej partner k záveru, že s myslením miestnym obyvateľov niekto manipuloval prostredníctvom zvláštneho televízneho signálu.

Táto zápletka nepostráda svoj zmysel, i ked to nemusí byť zrejmé na prvý pohľad. Začiatkom roka 1993 predviedol ruský vedec Dr. Igor Smirnov a jeho kolegovia z moskovskej Lekárskej akadémie na stretnutí s expertami amerických ozbraojených síl, FBI a CIA aparatúru, ktorá údajne prenáša cudzie myšlienkové procesy do podvedomia ľudí a tak ovláda ich chovanie. Odborníci z divízie pre technické služby FBI sa domnievajú, že tento prístroj pracuje za použitia tzv. „subliminálnej metódy“ postupom, ktorý je založený na programovaní podvedomia prostredníctvom krátko trvajúcich podnetov, ktoré vedomie nezaznamená. Obvykle sa tento efekt vytvára tak, že sa na zlomok sekundy vstrihne do filmu alebo videozáznamu určitý obrazec, symbol alebo značka výrobku. Divák pri sledovaní preparovaného videosignálu pocíti nutkanie chovať sa podľa týchto podnetov. Ďalšiu variantu podvedomého programovania predstavujú akustické signály mimo počuteľného spektra emitované počas televízneho alebo rozhlasového vysielania.

V zaujímavom dokumentárnom programe NBC Magazine vystúpil v roku 1981 jeho moderátor David Brinkley s tvrdením, že Sovieti ustavične ovplyvňujú severozápadnú časť USA rádiovými vlnami s nízkou frekvenciou, aká sa blíži frekvencii vĺn vytváraných živými organizmami. Brinkley doslova povedal: „Ako som sa už zmienil, je veľmi ťažké tomu uveriť. Ide naozaj o šialenstvo a nikto z nás nevie, čo si má o tom myslieť, ale všetko nasvedčuje tomu, že sa Sovieti usilujú zmeniť správanie ľudí prostredníctvom vonkajšieho ovplyvňovania elektronického charakteru. To je asi všetko, čo poznáme. Vieme však aj to, že ruský vysielač ustavične bombarduje tento štát rádiovými vlnami o veľmi nízkych frekvenciách.“

Ako je známe, vlnenie o nízkej frekvencii vplýva na neurologické a fyziologické reakcie organizmu vo väčšine prípadov tak, že výrazne obmedzuje vedomú myšlienkovú aktivitu ľudí a zvyšuje ich náchylnosť na sugesciu. A tento jav sa patričným spôsobom aj využíva.

Agentúrna správa Associated Press z 20. mája 1983 obsahuje napríklad informáciu, že bývalý Sovietsky zväz už od počiatku šesťdesiatych rokov používal psychomodulačný prístroj „Lida“, ktorý ovplyvňuje ľudské správanie emisiou rádiových vĺn o frekvencii 40 MHz. Minimálne jedna z týchto aparatúr sa v čase vydania tejto správy nachádzala úplne oficiálne na území Spojených štátov, presnejšie v Nemocnici Jerryho Pettisa, kam bola zapožičaná v rámci dohody medzi ZSSR a USA o výmene informácií v oblasti medicínskeho progresu.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1750

počet prístupov od 10.02.2007: 720545
počet prístupov dnes: 69