Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x24] Talitha Cumi (Talitha Cumi)

[03x24] Talitha Cumi (Talitha Cumi)

X Files – epizóda 03×24

Mulder a Scullyová sa stretávajú s liečiteľom Jeremiášom Smithom, ktorý – ako sa neskôr ukáže – je zapletený do sprisahania o osud našej planéty. Ako sa zdá, mimozemšťania sú tu v skrytej forme prítomní už dnes a všetko nasvedčuje tomu, že invázia z vesmíru čoskoro nastane.

Tajomný názov tohoto dielu pochádza zo starého aramejského jazyka a v preklade znamená „Zrodenie Panny“. Pre viacerých divákov možno bude novinkou, že táto epizóda je úplne netradične inšpirovaná okrem iného i románom „Bratia Karamazovci“ od Fiodora Michailoviča Dostojevského. Tento moment zjavne vystupuje v dialógu medzi „Mužom s cigaretou“ a Jeremiášom Smithom počas rozhovoru vo väzenskej cele, ktorý v značnej miere parafrázuje myšlienky klasika ruskej literatúry. Priamy odkaz na názov jeho diela obsahuje názov bufetu „Brothers K“, kde sa odohráva počiatočná scéna so streľbou v jedálni.

Ústredným motívom epizódy je skrytá prítomnosť mimozemšťanov na našej planéte. „To o čom hovoríme, je kolonizácia. Dátum je stanovený, však?“, pýta sa Mulder v závere dramatického dialógu s Mužom X. Ako odpoveď môžeme uviesť názor mnohých bádateľov, ktorí tvrdia, že cudzinci z vesmíru sú medzi nami už po dlhší čas. Ba čo viac, domnievajú sa, že mimozemské bytosti, ktoré sa postupne zblížili s ľuďmi, majú v súčasnosti na Zemi svojich potomkov, ktorí sa obvykle nazývajú „Hviezdnymi ľudmi“ a podľa inžiniera Jamesa Beala, dlhoročného pracovníka NASA, majú viaceré charakteristické vlastnosti: atypické krvné skupiny, nižšia telesná teplota, nadbytočné rebro, mimoriadna vnímavosť na elektrické a elektromagnetické polia, citlivý sluch, zrak chúlostivý na svetlo a minimálnu potrebu spánku.

Beal okrem toho tvrdí, že majú i nižší krvný tlak a vyžarujú zo seba zvláštny druh energie. Na rozdiel od iných výskumníkov zastáva názor, že prišelci neprichádzajú z vesmíru so zlým úmyslom. Podľa Beala si potomkovia ľudí a mimozemšťanov postupne začínajú uvedomovať svoju misiu. Mnohých z nich údajne spoznal pri rôznych príležitostiach a oni mu hovorili o snoch, v ktorých sa objavuje planéta s dvoma lebo viacerými mesiacmi ako aj o ich pocitoch, že pozemskí rodičia nie sú ich skutočnými rodičmi, ale ich predkovia pochádzajú z iných svetov.

Známy bádateľ mimozemských civilizácií a autor bestselleru „Tajomstvá času a priestoru“ v rozhovore pre časopis „The National Enquirer“ prezradil: „Zoznámil som sa a hovoril s asi šesťdesiatimi Hviezdnymi ľuďmi a spoznal som, že všetci inklinujú pomáhať ľuďom. Veľa z nich nosí vo svojej pamäti spomienky zážitkov, či snov zviazaných s akatstrofou a veľkým požiarom, cestovaním, zničením a dezorientáciou“.

„Najviac rozšíreným názorom medzi osobami, ktorí ich poznali“, komentuje túto tému Adrian Clark z NASA, „je to, ktoré hovorí, že cudzie bytosti tu prichádzajú, aby nás pripravili.“ Stanton Friedman, nukleárny fyzik a výskumník UFO sa s týmto názorom stotožňuje, keď hovorí, že „cudzinci prebývajú na povrchu zeme“ a že „je veľmi dobre možné, že UFO sa môžu stávať neviditeľnými“.

John Schluesser, letecký inžinier z projekčnej kancelárie raketoplánov Mc Donnell Douglas Aircraft k tomu dodáva: „Existuje obrovská, veľmi reálna možnosť, že cudzie bytosti dokážu byť neviditeľné, meniť tvary a chodiť pomedzi nami“. Zmena tvarov u mimozemšťana, ktorý prijíma podoby iných ľudí sa napokon objavuje i v tomto dieli Aktov X.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1653

počet prístupov od 10.02.2007: 716582
počet prístupov dnes: 42