Prelúdiom k ďalšiemu dobrodružstvu Muldera a Scullyovej sa stáva desivý nález depigmentovaného tela Afroameričana Owena Sandersa na toalete lietadla letiaceho na linke z Burkina Faso do Philadelphie. Podľa prvotného predpokladu išlo o už štvrtú obeť neznámej epidémie a preto sa prípadu ujímajú agenti FBI. Pri pitve však Scullyová zisťuje neuveriteľnú skutočnosť – chýbajúcu hypofýzu v tele obete.
Dnešná medicína má už pomerne ucelenú predstavu o význame a funkcii podmozgovej žľazy /hypophysis cerebri/. Hypofýza je síce najmenšou, ale ako sa zdá najdôležitejšou žľazou s vnútornou sekréciou. Vyznačuje sa pretiahnutým vajcovitým tvarom a dosahuje veľkosť fazule. Visí na tenkej stopke na spodine medzimozgu a skladá sa z troch lalokov. Predný lalok /adenohypofýza/ produkuje rastový hormón /STH, somatotropný hormón/, ktoý výrazne ovplyvňuje veľkosť tela a orgánov. Podporuje súmerný rast kostry a orgánových sústav, čo súvisí s jeho stimulačným účinkom na syntézu bielkovín. Nadbytok rastového hormónu v mladosti spôsobuje nadmerný vzrast /gigantizmus/, jeho nedostatok trpasličí vzrast /nanizmus/.
Glandotropné hormóny tejto žľazy regulujú činnosť niektorých žliaz s vnútornou sekréciou. Funkcia stredného laloka nie je doposiaľ jasná, nie je však vylúčené, že má vzťah k vytváraniu farbiva v pokožke – z uvedeného je teda zrejmé, že práve tento moment vytvoril zápletku epizódy. V zadnom laloku /neurohypofýze/ sa v súčinnosti so spodnou časťou medzimozgu vytvára účinná látka pituitrín, ktorá je zložitým komplexom niekoľkých látok /oxytocín, vazopresín, antidiuretický hormón/.
Skrátka, existencia a správna funkcia podmozgovej žľazy je teda pre život jedinca naozaj limitujúca, a pokiaľ si ho chce zachovať i hrôzostrašná postava tohto príbehu – černošský imigrant Samuel Aboa, musí nahrádzať nulovú produkciu svojej hypofýzy prostredníctvom sekrétu jeho obetí. Ako, to si nevie vysvetliť ani inak veľmi vynaliezavá Scullyová a preto to môžeme celkom pokojne pustiť z hlavy.
Vráťme sa však k šokujúcim nálezom Aboaho obetí, ktorých objavili ako mŕtve, depigmentované telá. Vzhľad pokožky spôsobuje melanín, hnedý, až čierny pigment, ktorý sa vytvára metabolickými procesmi z aminokyseliny tyrozín. V koži sa pomnožuje pôsobením slnečných lúčov, čím si koža chráni nižšie uložené bunky pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Pri geneticky podmienenom nedostatku enzýmu tyrozinázy vzniká čiastočný alebo úplný albinizmus, ktorý však okrem kozmetickej chyby a zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie neznamená pre svojho nositeľa nijaké nebezpečenstvo.
To isté sa však iba veľmi ťažko dá povedať o „duchoch vetra“ o ktorých Mulderovi rozpráva vyslanec z Burkina Faso. On sám zažil nočný útok týchto zlovestných entít, ktoré sa podľa tradície skrývali cez deň pod koreňami stromov, či malých jaskyniach a vychádzali von, až keď zapadlo slnko. Tieto mýtické bytosti nie sú v africkom folklóre ojedinelé. Ako príklad môže poslúžiť akýsi zvláštny druh psychického upíra obajifo, duch čarodejnice, ktorá v tejto podobe opúšťala svoje telo, aby sa priživovala na krvi spiacich obetí. V korunách stromov žil podľa týchto predstáv asasabonsam, netvor s hrôzou naháňajúcimi železnými zubmi, ktorý skákal zhora na neopatrných ľudí z konárov.