Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [04x06] Sangvinárium (Sanguinarium)

[04x06] Sangvinárium (Sanguinarium)

X Files – epizóda 04×06

V tejto epizóde vyšetrujú obaja agenti sériu podivných vrážd v Greenwood Hospital, ktorú zahajuje tragický záver operácie pani Hollandovej na oddelení chicagskej plastickej chirurgie – doktor Lloyd sa zblázni a zákrok ukončí smrťou pacientky. Zatiaľčo Mulder prezentuje teóriu o posadnutí diablom, Scullyová zastáva názor o predávkovaní liekmi na žalúdok.

Tieto na prvý pohľad odlišné názory začnú konvergovať vo chvíli, kedy Mulder upozorní na zloženie tabliet v ampulke. Účinnou látkou je v tomto prípade výťažok z ľuľkovca zlomocného /Atropa belladona/, ktorého listy obsahujú 0,3 – 1,2 % jedovatých alkaloidov medzi ktorými prevažujú hyosciamín, atropín, daturín a skopolamín. Otrava po nadmernom požití tejto drogy sa prejavuje tým, čo by v stredoveku nazvali posadnutosťou: pálivý pocit v ústach a hrdle, chrapľavý a zmenený hlas, zrýchlenie tepu, sčervenanie a oteplenie kože, zvýšenie telsnej teploty a rozšírenie zreničiek. Súčasne sa dostavuje nadmerná pohyblivosť, kŕče, záchvaty smiechu, halucinácie každého druhu a tendencie agresívneho správania.

V stredoveku poznali ľuľok pod názvom „Mandragora“, či „Strychnos Maniakos“ s astrologickou signatúrou Marsu, ktorý sa pridával do čarodejníckych mastí pripravovaných pre lety na sabat. V malých dávkach umožňoval „druhé videnie“, ale musel byť dávkovaný opatrne. Pre svoje sladké a najmä deťom nebezpečné plody bol v Nemecku nazývaný ako „jahody čarodejníc“, ktorých euforické účinky možno porovnať s oslabeným vplyvom hašiša.

Tento diel priam hýri magickými symbolmi. Jeden z nich – pentagram – sa objavuje počas deja vo viacerých situáciách. Ide o päťcípu hviezdu, nazývanú tiež „planúcou hviezdou mágov“ alebo „nohou mory“, ktorý mal poskytovať mágovi, ak ho nosil na prsiach nakreslený červenou farbou na panenskom pergamene, najvyššiu možnú ochranu. Existuje pentagram bielej mágie odvodený od zakreslenej proporcie človeka s rozpaženými rukami, pri ktorom dva cípy hviezdy mieria nadol a pentagram čiernej mágie, ktorý je oproti predošlému obrátený tak, že dvoma cípmi smeruje nahor, tak akoby symbol mendeského kozla sabatu /diabol/ hrozil proti nebesiam. Prvý typ nachádzali Mulder a Scullyová na klinike, či priamo na telách pacientov ako ochranu, druhý objavili na dlážke vo vestibule Dr. Jacka Franklina, ktorý prevádzal krvavé obete svojich štyroch pacientov narodených v deň tradičných čarodejníckych sviatkov. Je nesporné že ide o satanistu, ktorý svoju prax plastického chirurga používa k naplneniu rúhavého výroku, ktorý hovorí v epilógu: „Je načase, aby sme tých, ktorých Boh stvoril na svoj obraz, pretovorili na ten náš.“ Krátko nato ako zdravotná sestra Rebecca Waitová vyvráti na zem tisíce špendlíkov, ktoré sa nepochopiteľným spôsobom dostali do jej žalúdka, si Mulder v jej opustenom dome listuje v „Encyklopédii bosoráctva“, kde nachádza vysvetlenie tohto okultného fenoménu.

Už nemecký renesančný lekár a alchymista Paracelsus popísal vo svojom spise „De ente spirituali“ ako sprievodný znak posadnutosti tzv. injektá, kedy boli v tele obete /nielen v tráviacej sústave/ nachádzané predmety neskôr vydávené alebo identifikované pitvou /vlasy, chlpy, kusy dreva, železa a pod./. Niekedy sa dokonca jednalo o predmety takých rozmerov, že bolo úplne vylúčené aby sa dostali dovnútra nejakým telesným otvorom. Dr. Selinger v roku 1681 našiel napríklad pri pitve tela asi päťdesiatročnej ženy v brušnej dutine mnoho stočených vlasov zmiešaných so zvyškami kože, psie zuby a mačacie lebky. Podobne tak aj stigmatička Katarína z Morlu vyvrhovala z úst ihly, sklo a dokonca z nohy vypudila klinec.

Tento fenomén nebol dodnes medicínsky objasnený.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1607

počet prístupov od 10.02.2007: 716701
počet prístupov dnes: 161