Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [04x14] Leonard Betts (Leonard Betts)

[04x14] Leonard Betts (Leonard Betts)

X Files – epizóda 04×14

V úvode zahynie pri havárii vozdila rýchlej pomoci mladý záchranár Leonard Morris Betts. Jeho bezhlavé telo zmizne z márnice jednej z pittsburgských nemocníc pri vražde patológa a neskôr pri vyšetrovaní prípadu vyjde najavo, že Betts je v skutočnosti Albertom Tenerom, ktorý prišiel o život pred šiestimi rokmi v dopravnej nehode.

Mulder so Scullyovou zisťujú priam neuveriteľnú schopnosť regenerácie Bettsovho tela, akou disponujú iba niektoré živočíchy na najnižších stupňoch evolučného reťazca. Vyšetrovanie ich privedie do laboratória, kde si objednajú aurogram ošetrovateľovej hlavy, ktorú ako jedinú zachránili po zmiznutí jeho telesných pozostatkov z patológie . Snímka ukáže nielen obrysy hlavy, ale aj krk a ramená už neexistujúceho te­la.

Počiatky tejto neobvyklej metodiky siahajú až do roku 1939, kedy ruský elektroinžinier Semjon Kirlian skúmal výboje medzi pokožkou ruky a sklom pokrytou elektródou terapeutického D´Arnsonvalovho prístroja. keďže chcel tento fenomén opticky trvalo zachytiť, rozhodol sa položiť fotografickú platňu medzi elektródu a končatinu, čím vykonal prvú „kontaktnú“ fotografiu svetelnej „koróny“ elektrického výboja.

Po viacerých experimentoch, aké Kirlian realizoval spolu so svojou manželkou Valentinou, urobil aj snímku listu stromu. Po jeho rozdelení na polovicu, opakoval postup s jednou jeho časťou. A výsledok? K jeho podivu sa ukázalo, že na snímke sa ukázal celý list, tak ako sa pri expertíze vyžiadanej oboma agentami v Aktoch X ukázal obraz chýbajúcich častí Bettsovho tela.

Od Kirlianových čias zopakovali stovky experimentátorov jeho zvláštny pokus s identickým výsledkom. Pri aurograme ľudskej dlane bolo potvrdené, že okolo všetkých prstov existuje emisia podobná tej, aká bola detekovaná u rastlín. Toto žiarenie bolo v minulosti označované za éterické telo človeka, keďže už dávnejšie bola známa skúsenosť potvrdená moderným výskumom podľa ktorej ľudia s chýbajúcimi rukami, či nohami „pociťujú“ bolesť v končatinách, ktoré už neexistujú. Odtiaľ je už len krôčik k tradičnej orientálnej predstave o životnej energii čchi, ktorú v rozhovore so Scullyovou spomína i Mulder. Ide o čínsky termín pre kozmickú energiu, ktorá sa vyvíja zo slnka a predstavuje v ľudsom tele negatívnu /jin/ a pozitívnu /jang/ polaritu. S energiou čchi možno vedome manipulovať prostredníctvom techniky akupunktúry, ako i čínskym jogínskym systémom čchi kung, ktorého cieľ je prostredníctvom čakier zväčšiť životnú energiu a dosiahnúť osvietenie, či veľkú magickú moc.

Leonard Betts mal výnimočnú schopnosť diagnostikovať rakovinu. Nečudo, keď tento patologický proces podmieňoval schopnosť jeho extrémnej regenerácie. Pri pohľade na vzorky rakovinou napadnutého tkaniva po operáciách, ktorá zaistia Mulder a Scullyová pri Bettsovom prenasledovaní sa dostávame k rozmanitým podobám tohoto zhubného procesu. Betts potreboval tkanivá z nekontrolovane sa rozmnožujúcich buniek rozdielnych tkanív, aby si zaistil obnovenie častí tela, ktoré utrpeli poškodenie. Aj keď nebudeme bližšie preverovať reálnosť tejto hypotézy musíme pri pohľade na množstvo vzoriek konštatovať, že lekári v blízkej budúcnosti nevyvinú univerzálnu terapiu na všetky druhy rakoviny, ktorých počet stále stúpa. V súčasnosti totiž poznáme dve stovky základných chorobných jednotiek a pri zohľadnení ich histopatologickej rozmanitosti musíme toto číslo vynásobiť ešte koeficientom desať.

aktualizácia: 27.01.2017 | počet zobrazení: 1639

počet prístupov od 10.02.2007: 726193
počet prístupov dnes: 106