Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Filmové recenzie  Takmer dokonalý zločin

Takmer dokonalý zločin

Takmer dokonalý zločin 1
Takmer dokonalý zločin 2
Takmer dokonalý zločin 3

V súčasnosti sa na pultoch predajní objavuje v podobe VHS – kazety a DVD excelentný film známeho režiséra hororov Sama Raimiho a zdá sa, že i necelé dva roky po premiére v našich končinách možno v tomto titule objaviť množstvo zaujímavých odkazov a súvzťažností, i keď jeho uvedenie do kín nesprevádzal ohlas porovnateľný s komerčným úspechom Šiesteho zmyslu.

Raimi tentoraz upustil od svojich fines takých typických pre subžáner gore hororov (Evil Dead, Smrteľné zlo, či Armáda temnôt, aby sme spomenuli aspoň najznámejšie tituly z jeho tvorivej dielne) a podarilo sa mu vytvoriť mrazivý príbeh založený na dileme „Je možné beztrestne nahliadnuť do budúcnosti?“ A pokiaľ áno, akú cenu je potrebné za to zaplatiť? Sam Raimi je etablovaným režisérom aký začínal pracovať už s osemmilimetrovou kamerou ešte vo vyšších ročníkoch základnej školy a vždy ho fascinovala odvrátená strana ľudskej mysle. Tento záujem je i motiváciou filmu Takmer dokonalý zločin, čo je nie celkom šťastne zvolený názov v českej a slovenskej distribučnej sieti na rozdiel od priliehavého originálu The Gift (Dar).

Dej je situovaný do malého južanského mestečka v Georgii obklopenom hlbokými lesmi a močiarmi, nie nepodobnom legendárnemu Twin Peaks . Ide o drámu ženy obdarenej neobyčajným darom na diaľku pozorovať skryté udalosti, práve tak ako aj tie, ktoré sa ešte len majú odohrať.

Annie Wilsonová, stelesnená Cate Blanchettovou, po smrti svojho manžela vychováva sama trojicu detí. K nie príliš vysokým sociálnym dávkam si privyrába vykladaním tarotových kariet a veštením budúcnosti. Jej živnosť je však predovšetkým založená na mimoriadnych schopnostiach, vďaka ktorým sa uprostred noci budí zaliata potom a s neblahou predtuchou toho, že sa stalo alebo udeje niečo zlého. V okamihu, kedy dôjde k zmiznutiu Jessiky Kingovej, snúbenice miestneho učiteľa Waynea Collinsa, je Annie opätovne požiadaná o pomoc a do hry vstupuje kriminálna zápletka.

Tá však napriek všetkej dômyselnosti nie je nosnou osnovou príbehu. Tvorcom nešlo ani tak o anatómiu zločinu, ako o vykreslenie bremena, aké podobné schopnosti pre ich nositeľku predstavujú a ako silný musí byť človek, ak chce s nimi žiť. Pozornosť je sústredená na postavu mladej ženy, na jej vnútorné stavy exaltujúce zvedavosť i napätie z odhalenia zločinu a skutočného vinníka.

Ide naozaj o neobvyklý uhol pohľadu: Annie nikdy nežiadala o svoj dar – dá sa povedať, že ním bola poznačená. V malom mestečku je vystavená ostrakizmu spoločenskej mienky, aký neobíde nikoho kto svojimi vlastnosťami vybočuje z radu, na druhej strane je pod tlakom zodpovednosti za percepciu skutočností ostávajúcich pre väčšinu ľudí skryté. Na film tak originálny náhľad na paranormálne schopnosti predstavuje odklon od polohy klišé, do akej by snáď upadol iný režisér a umožňuje zobraziť život Annie v zmysle osudového predurčenia. Že to nie je iba náhoda dokazujú i slová samotného Sama Raimiho:

„Aj príbehy, v ktorých je hoci len zrnko pravdy, sa môžu odohrať naozaj aj v skutočnosti. Pre mňa je najdôležitejšie to, čo sa nám vo filme podarilo ukázať: že neobyčajnosť bežných ľudí je ukrytá v ich schopnostiach.“

Tvorcovia dôsledne budujú ťaživú atmosféru obáv, strachu a neistoty, čo je i zámer kvalitnej scenáristickej prípravy, čo sa týka práve tak aj vizuálnej stránky bez toho, aby si vypomáhali samoúčelnými digitálnymi efektmi. Pri sledovaní deja nás sprevádzajú i niektoré z osvedčených žánrových postupov ako je úloha zhasínajúcich sviečok, zabuchujúcich sa dverí a upadanie do temnoty, ale nie tie práve vyvolávajú najväčší príval emócií. Médiom údesu sa stáva Annie, v očiach ktorej sa odrážajú neblahé vízie ako v zrkadle, niekedy realistickom, zobrazujúcom trojrozmernú skutočnosť, akú poznáme všetci, inokedy vytvárajúcom obraz z mimozmyslovej perspektívy. Cate Blanchettová v úlohe ovdovenej jasnovidky z tohto pohľadu bez akýchkoľvek pochybností exceluje a jej obsadenie do hlavnej úlohy možno považovať za Raimiho kľúčové rozhodnutie.

Pre výnimočné kvality filmu je charakteristické, že spôsob akým účinkuje a odkiaľ pochádza problematický dar Annie Wilsonovej ostáva do konca pre divákov záhadou, podobne ako je to aj v skutočnosti. V závere je potrebné tiež poznamenať, že súčasná veda berie do úvahy možnosť existencie jasnovidectva. Pokiaľ má realita viac ako len trojicu dimenzií, ako argumentujú fyzici, môžeme za určitých stavov vedomia získavať informácie aj bez použitia obvyklých zmyslov. Takmer dokonalý zločin potom veľmi autenticky líči psychologické bremeno vlastníctva tohto talentu, niečoho, s čím sa každý deň potýka mnoho ľudí, Slovensko nevynímajúc.

Hodnotenie: 100%

The Gift. USA 2000, 111 min. Réžia: Sam Raimi. Scenár: Billy Bob Thornton, Tom Epperson. Kamera: Jamie Anderson. Hudba: Christopher Young. Hrajú: Cate Blanchettová (Annie Wilsonová), Giovanni Ribisi (Buddy Cole), Keanu Reeves (Donnie Barksdale), Greg Kinnnear (Wayne Collins), Katie Holmesová (Jessica Kingová), Hilary Swanková (Valerie Barksdaleová) a i.

aktualizácia: 17.01.2017 | počet zobrazení: 1239

počet prístupov od 10.02.2007: 716582
počet prístupov dnes: 42