Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Filmové recenzie  Tichý Američan

Tichý Američan

Tichý Američan 1
Tichý Američan 2
Tichý Američan 3

V dňoch, keď všetko vyzerá tak, akoby americkí a britskí vládni politici podviedli celý svet, aby získali oficiálnu zámienku na inváziu do Iraku, prichádza do našich kín americký film, ktorý – okrem iného – ukazuje, ako si Američania vyrobili zámienku na inváziu do Vietnamu. Okrem iného, pretože Tichý Američan je predovšetkým ľúbostný príbeh. Príbeh ľúbostného trojuholníka, vrchol ktorého predstavuje nebesky krásna mladá vietnamská žena Phuong. A proti sebe stoja starnúci rezignovaný britský novinár Thomas Fowler s mladým energickým Američanom Aldenom Pyleom. Phuong je Fowlerova milenka. Ten má doma manželku, ktorá nesúhlasí s rozvodom a redakcia materských novín London Times ho odvoláva zo Saigonu domov, do Londýna. Mladá žena sa teda aj z praktických dôvodov čoraz viac prikláňa k mladému tichému Američanovi, plnému elánu, síl – a najmä slobodnému. Vec komplikuje fakt, že mladý Pyle je sprvu starému Fowlerovi sympatický. Vydáva sa za pracovníka humanitárnej pomoci. Píše sa totiž rok 1952 a Francúzi dostávajú v indočínskej vojne od Vietnamcov na frak. Aktivizujú sa vietnamskí komunisti. Oficiálne kruhy im pripisujú rôzne zverstvá, vyvraždené dediny, bombové atentáty na nevinné civilné obyvateľstvo… aké je Fowlerovo prekvapenie, keď nevdojak zistí, že Pyle ani zďaleka nie je taký tichý a nevinný. Že je práve naopak rázny, presný a dokonale vycvičený. Agent CIA, vytvárajúci vo Vietname priestor a najmä zámienky na zaangažovanie sa Spojených štátov do konfliktu.

Britský spisovateľ Graham Greene (1904 – 1991) bol sám novinárom a pôsobil aj v Saigone. Rovnako, ako vo svojej tvorbe striedal najrôznejšie žánre, umelecky a myšlienkovo sa vyvíjal od fatalizmu k politickej angažovanosti. Kým v tridsiatych rokoch v jeho dielach prevládal čierny humor, irónia, grotesknosť a absurdita, po druhej svetovej vojne zvážnel a stal sa silným antiamerikanistom, hoci sa nestal zapáleným ľavičiarom a na jednu rovinu stavia praktiky cirkvi i marxizmu. Mal cit pre miesta, v ktorých napätie hrozilo prerásť do konfliktov. Písal o španielskej občianskej vojne (Tajný kuriér), o Kube (Náš človek v Havane) aj o Haiti (Komedianti, Honorárny konzul). Samozrejme, že sa nemohol vyhnúť ani Vietnamu, hoci jeho román Tichý Američan vyšlo už v roku 1956, teda skôr, ako sa vietnamsko-americká vojna rozhorela naplno, skôr ako v nej Američania pohoreli. A predsa to všetko je už v románe: morálne sú tu Spojené štáty porazené rovnako ako koloniálna mocnosť Francúzsko, hoci víťaza niet. Krajina sa krúti v bludnom kruhu násilia a Greene nehľadá východisko z tohto labyrintu, iba – akoby mimochodom – poukazuje na vinníkov a na obete.

Film, ktorý mal svetovú premiéru na Štedrý deň roku 2002, vznikal v nemecko-austrálsko-americkej koprodukcii. Štúdiové zábery nakrúcali v austrálskom Sydney, exteriéry priamo na pôvodných miestach v Saigone – dnešnom Ho či mine, Hanoji a na vietnamskom vidieku. Režisérom bol skúsený Phillip Noyce (Hry patriotov, Jasné nebezpečenstvo, Svätý, Zberateľ kostí a i.) a jedným z výkonných producentov slávny filmár Sydney Pollack (Aj kone sa strieľajú, Tri dni Kondora, Elektrický jazdec, Spomienky na Afriku a i.).

Celý film stojí na zrelom a suverénnom charakterovom herectve sira Michaela Caina, hereckého samorastu, ktorý sa z pomocného inšpicienta vypracoval na medzinárodnú filmovú hviezdu prvej veľkosti. Ako dokázal už veľa ráz, nie je prázdnou nafúkanou mediálnou bublinou, ale hercom s talentom od boha. Dokazuje to i tentoraz. Našťastie, pretože Noyce Grahamovu predlohu inscenuje nielen s pochmúrnou vážnosťou, ale aj s určitou odmeranosťou, studenou akademickosťou. Nepomáha chlapčenský úsmev Brendana Frasera v role Aldena Pylea ani éterická krása Do Thi Hai Yen v role Phuong. Zato keď je v zábere Caine (a je v zábere takmer neustále), je to zaujímavé, pútavé, presvedčivé, živé. Muž, ktorý si uvedomuje pribúdajúce roky i nestabilný post reportéra. Muž lapený krásou Vietnamu i milovanej ženy. Muž, ktorý si myslí, že je oveľa otrlejší a cynickejší, napokon si však musí priznať, že sa ešte stále nedokáže oprostiť od záťaže pojmov PRAVDA a SPRAVODLIVOSŤ.

Napriek Cainovmu hereckému majstrovstvu však mnohým scénam chýba patričné napätie. Krásna Vietnamka je krásna, ale je to krása bábiky, bez schopnosti presvedčiť nás o citoch, pocitoch či myšlienkach. Vzťah Fowler – Pyle je hlbší, plnší, pútavejší, presvedčivejší… a tragickejší.

Ak ste sa niekedy pokúšali čítať Greena a odstrašil vás svojou neprístupnosťou (krajší výraz pre nudu), môže pre vás filmový Tichý Američan byť príjemným prekvapením. No ak o Grahamovi Greenovi teraz počujete prvý raz, nechystajte sa na priveľkú zábavu…

Hodnotenie: 75 %

THE QUIET AMERICAN * Námet: Graham Greene * Scenár: Christopher Hampton, Robert Schenkkan * Réžia: Phillip Noyce * Kamera: Christopher Doyle * Hudba: Craig Armstrong * Hrajú: Michael Caine, Brendan Fraser, Do Thi Hai Yen, Rade Sherbedgia, Tzi Ma, Robert Stanton, Holmes Osborne, Quang Hai, Ferdinand Hoang, Mathiaz Melkuz a ďalší * USA, SRN, Austrália 2001

aktualizácia: 17.01.2017 | počet zobrazení: 1539

počet prístupov od 10.02.2007: 737282
počet prístupov dnes: 301