Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [01x00] Pilotný príbeh (Pilot)

[01x00] Pilotný príbeh (Pilot)

X Files – epizóda 01×00

Agentku Danu Scullyovú pridelia k agentovi Foxovi Mulderovi, aby dohliadala na jeho metódy pri vyšetrovaní neobjasnených rípadov FBI. ich prvou spoločnou akciou sa stáva pokus objasnenie série záhadných úmrtí niekoľkých stredoškolákov, torú otvára únos dievčaťa objaveného až ako mŕtvolu v horách everozápadného Oregonu a s dvoma zvláštnymi škvrnami na zápästí. Pilotný príbeh naviac začína upozornením, že dej bude vychádzať zo skutočných udalostí. O tom však môžme celkom pokojne pochybovať, hoci fenomén únosov do UFO /abdukcia/ má svoje reálne, i ked doposiaľ veľmi málo známe pozadie.

Príbeh, kedy jedna z obetí kolektívneho únosu zavraždí na rozkaz mimozemšťanov ostatných členov skupiny jedného po druhom, nebol doteraz v dostupnej lioteratúre publikovaný a predstavuje charakteristický prípad syntézy skutočnosti a fantázie, teda postup, ktorý bude príznačný aj pre ďalšie epizódy seriálu. Počas vyšetrovania sa Muldera a Scullyová odhodlajú k exhumácii a otvoreniu hrobu, v ktorom objavia akúsi deformovanú kostru cudzej bytosti s kovovým implantátom v nosovej dutine. Zaznamenala vôbec história exhumáciu hrobu prišelca z inej planéty ? Pre väčšinu fanúšikov Aktov X bude zrejme zadosťučinením konštatovať kladnú odpoveď na túto otázku, ktorá sa viaže ku katastrofe neznámeho lietajúceho objektu pri mestečku Aurora 17. apríla 1897 v Texase. Čo sa vlastne vtedy v Aurore stalo ?

S.E. Heydon, ktorý o tejto udalosti napísal článok v novinách „Dallas Morning News“ referoval, že o šiestej hodine ráno toho dňa havarovala nad mestom lietajúca loď, ktorá nalietavala nízko nad domami obyvateľov v kurze na sever: „Teleso letelo rýchlosťou desať až dvanásť míľ za hodinu a stále znižovalo výšku. Práve prelietavalo nad Ľudovým námestím a keď dosiahlo severnú časť mesta, narazilo do veterného mlyna. Strašný výbuch roztrhal objekt na kusy, ktoré boli rozosiate po okolitých poliach. Telesné pozostatky pilota, ktoré boli objavené ukázali, že bol jedinou bytosťou na palube. Jeho telo bolo roztrhané a z pozostatkov bolo jasné, že to nie je obyvateľ z tohoto sveta. Podľa Haydena sa v troskách našli kúsky papiera popísaného zvláštnymi hieroglyfmi a úlomky záhadného kovu, ktorý pripomínal zliatinu hliníka a striebra. Podľa reportérovho odhadu musela kozmická loď vážiť mnoho ton. A teraz pozor ! "Miesto stroskotania“, uzatvára Haydon, „je plné ľudí, ktorí si prišli prehliadnúť vrak a pozbierať kovové trosky. Pohreb pilota sa koná zajtra na poludnie.“

Na jar 1973 sa do Aurory vybrali bádatelia organizácie MUFON Waller Andrus, William case spolu s odborníkom na detekciu Fredom Kellym. pri výskume a v centre trojice bádateľov prirodzene ocitol miestny cintorín, kde mal byť pochovaný pilot lietajúceho stroja pod polmetrovým náhrobkom. Vzrušenie vrcholilo, keď Kellyho detektor registroval anomáliu. nebolo o tom pochýb – asi v metrovej hĺbke ležal pod zemou neobvyklý kovový predmet. Bádatelia sa rozhodli, že v ten deň požiadajú o súhlas k exhumácii, aby mohli podrobne preskúmať obsah záhadného hrobu.

Keď sa však na druhý deň vrátili na cintorín, nemohli skryť svoje sklamanie. Z hrobu totiž nezmizol iba ťažký náhrobok z pieskovca, ale niekto pomocou sedem centimetrov širokého vrtu vyzdvihol kovový predmet spod zeme bez toho, aby hrob inak poškodil !

Situácia sa stále dramatizovala. Bádatelia sa obrátili na miestny úrad, ale keďže sa čoraz viac obyvateľov mestečka začalo stavať proti exhumácii v obave pred ďalším možným zneuctením hrobu, bola ich žiadosť o výskum zamietnutá.

A to je už epilóg ako vystrihnutý z Aktov X: nech už leží na cintoríne v neoznačenom hrobe ktokoľvek, leží tam zrejme i doteraz…

aktualizácia: 07.06.2017 | počet zobrazení: 1719

počet prístupov od 10.02.2007: 726194
počet prístupov dnes: 107