Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [02x05] Duane Barry (Duane Barry)

[02x05] Duane Barry (Duane Barry)

X Files – epizóda 02×05

Fox Mulder sa dostáva do nebezpečnej situácie, keď sa stane rukojemníkom bývalého agenta FBI Duane Barryho, ktorý tvrdí, že sa stal obeťou únosu do UFO.

Scullyová sa v tejto časti zmieňuje o zvláštnom prípade Phineasa P. Gageho. Išlo o dvadsaťpäťročného robotníka, ktorému pri stavbe železnice v roku 1847 prerazila pri neopatrnej manipulácii s výbušninou hlavu 6 kg ťažká, 107 cm dlhá a 3 cm hrubá železná tyč. Gageovi odpadla veľká časť lebečných kostí, ako aj určitý objem mozgu, avšak ako zázrakom ostal pri úplnom vedomí po celé hodiny. Neskôr upadol do delíria, prestal vidieť na jedno oko, ale po čase sa fyzicky celkom zotavil. Zamestnávateľ ho však odmietol prijať späť do pracovného pomeru napriek niekoľkonásobnému naliehaniu Phineasa Gageho. Ten sa totiž zo schopného a výkonného pracovníka zmenil na agresívneho, brutálneho a nespoľahlivého hlupáka.

Práve tento prípad zrejme inšpiroval scenáristu k alternatívnemu vysvetleniu neuróz bývalého agenta Barryho, ktoré mohli spôsobiť projektily po zranení hlavy v prestrelke. To podľa domnienky Scullyovej, ponáhľajúcej sa varovať Muldera, mohlo spôsobiť zmenu Barryho správania sa. „Duane Barry nie je tým, na koho myslí Mulder“, hovorí Scullyová ostatným agentom a iba avízo pokračovania príbehu dáva tušiť ako zásadne sa mala mýliť.

O implantátoch, ktoré sa našli v telách obetí únosov na palubu UFO je potrebné povedať, že popri hmatateľných dôkazoch priamo na tele svedkov v podobe rezov po excízii, jaziev v oblasti pupočnej krajiny, potvrdzuje výpovede i vkladanie implantátu do tela unesených v podobe drobného kovového segmentu.

Doteraz nie je známe na čo predmety slúžia, pričom je ich lokalizácia pri väčšine dignostických metód značne nespoľahlivá. Objavili sa však hypotézy, podľa ktorých spĺňajú úlohu lokalizátorov tak, ako sa to robí pri sledovaní migrácie zvierat použitím mikrovysielačov. Ďalšia úvaha hovorí o zariadení, ktoré prenáša myšlienky, pocity a zmyslové vnemy prostredníctvom zberného systému. Iná teória vysvetľuje, že ide o prostriedok ovládnutia konania danej osoby.

Existencia implantátov bola už dokonca aj potvrdená. 18. mája 1996 chirurgicky odstránil implantáty neznámeho pôvodu z tela troch osôb chirurg dr. Roger Leir za prítomnosti hypnoterapeuta Derrela Simsa a tridsiatich svedkov. Dvom ženám presvedčeným o svojom únose mimozemšťanmi boli z lýtka ľavej nohy odobraté dve telieska valcovitého tvaru 1×1,5 cm obalené tenkou vrstvou tkaniva, ktoré boli lokalizované tesne pod kožou. Jedna zo žien prehlásila, že keď jedného rána 1995 objavila na nohe kruhovú léziu, pomyslela ihneď na možnosť implantácie. Rentgenové snímky neskôr túto kutočnosť potvrdili. Pacientka si dokázala i pri plnom vedomí spomenúť na niektoré epizódy zo svojho únosu a je presvedčená, že sa tento jav v ich rodine odohráva už niekoľko generácií. U tretieho pacienta sa striebrošedý objekt o priemere 3 mm nachádzal v podobe miniatúrneho disku 1,2 cm pod kožou na krku a bol obalený tukovým tkanivom. zdá sa, že musel byť implantovaný zvnútra, keďže pred operačným zákrokom nemal na krku žiadnu jazvu.

„Aj keď verejnosť začína byť netrpezlivá, riadime sa prísne vedeckými metódami“, povedal jeden z expertov po predbežných analýzach.„Doteraz môžeme s istotou povedať, že nejde o látky, ktoré by boli vlastné telu, ani o bežné objekty, ktoré by sa do tkanív postihnutých osôb dostali podobne ako črepiny.“

Nechajme sa teda prekvapiť.

aktualizácia: 06.02.2015 | počet zobrazení: 1654

počet prístupov od 10.02.2007: 709696
počet prístupov dnes: 216