Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [02x19] Mŕtvolné ticho (Dod Kalm)

[02x19] Mŕtvolné ticho (Dod Kalm)

X Files – epizóda 02×19

Mulder a Scullyová sa stávajú spolu s posádkou lode „Argent“ obeťami tajomnej sily, ktorá spôsobuje rýchle starnutie na palube amerického torpédoborca v Nórskom mori.

Mulder v jednom z dialógov tvrdí, že sa stali obeťami posunu v čase na základe Filadelfského experimentu: „Na tom začali vojaci pracovať pred päťdesiatimi rokmi a stavím sa, že nikdy neprestali“, hovorí.

Táto záhada patrí k najzložitejším a najtajnejším experimentom, aké v priebehu II. svetovej vojny prevádzalo americké vojnové námorníctvo. Dr. Morris K. Jessup bol jediný známy človek, ktorý o tom niečo vedel, ale veľa neprezradil. Jedného krásneho dňa ho totiž objavili v aute mŕtveho. Samovražda, ako prehlásila polícia …

Z toho mála, čo sa o tom vie,poznáme do dnešných dní predovšetkým koniec – a to veľmi neočakávaný. Jedného novembrového rána roku 1943 pustila barmanka v istom prístavnom bare v Philadelphii na zem sklenený pohár, ktorý práve utierala, pretože uvidela, ako sa stoličkách pri bare naraz z ničoho nič zhmotnili traja námorníci v modrých uniformách. Trojica požiadala o whisky a za okamih zase zo stoličiek zmizli! Ešte viac museli byť prekvapení muži pri vstupe do philadelphského arzenálu, keď uvideli motorový čln priviazaný k mólu, ktorý naraz zmizol, akoby sa bol vyparil a o chvíľu opäť objavil na svojom mieste. Ba čo viac, ako sa zdá, to isté plavidlo sa objavilo na námornej základni v Norfolku v štáte Virginia, kde niekoľko námorníkov a náhodných chodcov pozorovalo ako sa prí móle zhmotnil a následne zmizol malý motorový čln.

V októbri 1943 sa vo filadelfských dokoch uskutočnil tajný experiment „Invisibility“, vďaka ktorému sa mal stať neviditeľný torpédoborec „USS Eldridge“ aj s celou posádkou. K tomu boli použité silné magnetické polia. Ľudia, ktorí sa v dosahu polí nachádzali, mali iba hmlisté obrysy a tí, ktorí boli mimo neho, nevideli nič, iba trup lode, výrazne sa črtajúci na vodnej hladine. Na otázku aký to bol pokus, odpovedal jeden dôstojník: „Skrátka neviditeľnosť, loď, ktorá sa odhmotnila.“

Experiment s „USS Eldridge“ mal byť prvým zo série pokusov, ktoré mali americkému vojnovému námorníctvu v Tichomorí poskytnúť obrovskú strategickú prevahu – plánovalo sa totiž vybudovať celú „neviditeľnú flotilu“ ktorá by umožnila bezpečne preniknúť k japonskému pobrežiu a z mora ostreľovať prístavy a základne nepriateľov.

Jeho priebeh však sotva možno nazvať úspechom. Torpédoborecna šírom mori síce naozaj úspešne zmizol, ale ešte dlhé hodiny po ukončení akcie neprestával znovu miznúť a objavovať sa. Asitak, ako keď sa striedavo zapaľuje a zhasína nočná lampa. Experiment jednoducho prebiehal samovoľne bez možnosti akejkoľvek ďalšej kontroly. Potom prišlo znepokojivé zistenie, že loď sa po zmiznutí vždy objavila na inom mieste.

Dnes už z účastníkov experimentu takmer nikto nežije, keďže osud samotnej posádky bol hrozný: väčšina mužov sa pomiatla, ďalší zmizli, akoby sa prepadli do inej dimenzie, alebo ich pohltili obrovské plamene. Hoci ministerstvo vojnového námorníctva všetky informácie o Filadelfskom experimente ešte aj dnes tvrdošijne popiera, mnoho argumentov nasvedčuje tomu, že sa mohol uskutočniť a pod jeho spoluautorstvo sa podpísal i Albert Einstein.

V každom prípade obsahujú archívy americkej armády v Saint Louis správu, že Einstein pracoval ako externý spolupracovník ministerstva vojnového námorníctva od 31.5.1943 do 30.6.1944. Okrem toho je známe, že v auguste 1943 získal Dr. Vannevar Busch Einsteina pre prácu v bližšie neurčenom výbore, v ktorom – ako sa hovorilo – budú „Einsteinove schopnosti využité najlepšie“…

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1671

počet prístupov od 10.02.2007: 726194
počet prístupov dnes: 107