Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x06] 2Hanbliví (2Shy)

[03x06] 2Hanbliví (2Shy)

X Files – epizóda 03×06

Mulder a Scullyová stopujú v Clevelande a Ohiu vraha žien Virgila Incanta, ktorý prevádza svoju zlovestnú činnosť za pomoci Internetu. Scullyová zisťuje, že sa jedná o vampíra, ktorý vysáva tuk a mastné kyseliny z tiel obetí, keďže trpí na zvláštnu metabolickú poruchu.

Keďže k tejto bizarnosti možno len veľmi ťažko zaujať z ohľadu biologických vied vysvetľujúce stanovisko, sústredíme sa na dôležitý element, ktorý páchateľ potrebuje ku svojim zločinom – počítačovú sieť Internet. Internet, alebo počítačová sieť World Wide Web /WWW/ vznikla rozšírením počítačovej siete amerického Pentagonu pod názvom Aparnet tak, aby jej informačné služby mohla používať verejnosť na celom svete. Dnes vo väčšine krajín s vyspelými informačnými a spojovacími technológiami môžete prostredníctvom Internetu vykonať všeličo bez toho, aby ste sa unúvali prekročiť prah bytu. Objednať pizzu z blízkej reštaurácie , prečítať si noviny, naplniť svoje bankové konto bez toho, aby ste pracovali alebo na základe katalógu na obrazovke využiť ponuku niektorej z „kňažiek lásky“, ktorá vám po odťuknutí príkazu zaklope čoskoro pri dverách /a to je iba skromný výber rozsahu možností,ktoré predstavuje biznis nazývaný Internet/.

Keďže Zlo je vždy aktívnejšie, rýchlejšie a nápaditejšie ako Dobro, je iba pochopiteľné, že výhodu globálneho prepojenia počítačov využili hlavne zločinci. A tak sa zrodilo nové image páchateľa priam astronomicky vzdialené od typu drsného a jazvami poznačeného kriminálnika s býčou šijou a nadúvajúcimi sa bicepsami. Zlodeji, vrahovia,podvodníci a devianti rôzneho druhu majú sympatický výraz tváre, sú vnímaví, prispievajú na charitu a vyznajú sa v literatúre. /Práve tak ako aj Virgil Incanto, v ktorom jeho domáca vidí spisovateľa,ktorý by mohol posúdiť jej literárne ambície/.

Pre zločinca, ktorý sedí nad klávesnicou počítača s naškrobeným golierom a kravatou nie je problém vyvolať elektronicky časovanú Apokalypsu. Jim Settle, riaditeľ divízie počítačovej kriminality FBI na jednej tlačovej konferencii prehlásil, že niekoľko desiatok organizovaných počítačových pirátov by dokázalo zraziť USA na kolená: „Rozložia infraštruktúru, zastavia dopravu, zničia telekomunikácie a energetické uzly, vydajú rozkazy ozbrojeným silám, zničia ekonomiku a financie tým, že privodia zmätok podivnými burzovými operáciami, falošnýmisprávami o násilnostiach vyvolajú konflikty medzi bielymi a čiernymi. Jednoducho povedané, zničí relatívne všetko, čo bolo v pote a úsilí miliónov a za cenu nesmiernych obetí budované po celé stáročia.“

Vo svetle týchto skutočností si teda môžeme predstaviť Internet ako jedno z nevypočitateľných kanibalských božstiev budúcnosti, ktoré raz bude možno jasať nad troskami ľudskej civilizácie a prostredníctvom zločincov oslavovať víťazstvo v odvekom konflikte Dobra a Zla prostredníctvom kybernetických strojov.

V priebehu vyšetrovania identifikuje Mulder páchateľa ako genetického mutanta. Scullyová túto úvahu rozvádza a podotýka, že škorpióni takisto vyvrnú predtrávenú potravu na obeť a potom ju znova požierajú . Vzápätí však dodáva: „Nepoznám však príliš veľa škorpiónov, ktorí surfujú na Internete“.

Scullyová sa však zmýlila. Surfujú a je ich mnoho.

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1633

počet prístupov od 10.02.2007: 716586
počet prístupov dnes: 46