Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x07] Prechádzka (The Walk)

[03x07] Prechádzka (The Walk)

X Files – epizóda 03×07

Mulder a Scullyová vyšetrujú prípady veteránov vojny v Perzskom zálive, ktorí sa pokúšali spáchať samovraždu. Neviditeľná sila im v tom však zabráni. V priebehu vyšetrovania dochádzajú k záveru, že seržant Leonard „Rappo“ Trimble, ktorý je po amputácii všetkých končatín pripútaný na lôžko ovláda silu astrálneho cestovania, ktorou zabíja.

Astrálne cestovanie je jednou z foriem mimotelového zážitku /OBE/, ktoré je možno vyvolať aj vedome prostredníctvom rôznych praktík. U šamanov od rozľahlých priestorov sibírskej tajgy až po amazonskú džungľu nájdene rituály, ktoré tento efekt umožňujú. Podobne tak fakíri v Indii a mnísi v Tibete ovládajú spôsoby, ako vycestovať z tela. To, čo oni dokazujú umŕtvením svojej telesnej schránky, môže jedinec upútaný doživotne k lôžku, rovnako získať i spontánne. Táto vlastnosť sa vyskytuj aj u adeptov vysokej mágie.

Parapsychológ Hornell Hart preskúmal 228 prípadov OBE, z ktorých 99 obsahovalo dôkaz o astrálnom cestovaní vedomia, ktoré opustilo v tom čase fyzické telo. Osem stoviek prípadov, ktoré zozbieral Robert Crookall potvrdili takisto Hartove závery.

V práci „Projekcia astrálneho tela“ nabádali v roku 1929 Sylvan Muldoon a Hereward Carrington svojich čitateľov k nácviku astrálneho cestovania kombináciou predstavivosti a silou vôle. Odporúčali, aby si predstavili, ako sa ich astrálne telo otáča pri strope, alebo aby šli večer spať smädní a poslali astrálne telo do jedálne po pohár vody. Profesor Arthur Ellison sa pokúsil úspešne napodobniť túto techniku až sa dostal do stavu katalepsie, pri ktorom nebol schopný pohnúť jediným svalom. Neskôr popísal svoj zážitok takto:
„Použil som svoju vôľu, aby som sa vzniesol nahor a ten zážitok bol skutočne jedinečný. Pomaly som plával nahor ako vzdušný koráb uvoľnený z kotviska. Dosiahol som strop a prenikol ním až na povalu. Potom som prešiel škridlicami na streche a uvidel oblohu, mraky a Mesiac. Zintenzívnil som vôľu a rýchlosť, ktorou som stúpal nahor, sa zvýšila. Až dodnes si pamätám, ako mi vietor hvízdal okolo uší.“. O návrate späť prehlásil: „Prešiel som oknom a začal klesať nadol… Cítil som ako dve ruky, chytajú moju hlavu, každá ruka cez jedno ucho a posúvajú ma späť do spálne a do môjho tela.“

Bádatelia, ktorí sú presvedčení o reálnosti astrálneho cestovania tvrdia, že človek má telo fyzické, ako aj astrálne, či éterické telo /definícia týchto pojmov podobne ako aj ich význam ešte stále nebola ujasnená/. Za špecifických okolností sa astrálne telo oddelí od fyzického a pohybuje sa v dimenziách, ktoré presahujú materiálny svet. Tento proces má veľmi blízko k fenoménom NDE /near-death-experience/, čo viacerých výskumníkov viedlo k záveru, že „cvičenie vedomého vysielania astrálneho tela je napodobňovaním procesu umierania“. Z tohoto dôvodu Mulder v záverečnom monológu mimo obraz hovorí, že neexistuje žiadny fyzický dôkaz, že „Rappo“ naozaj zomrel potom, ako mu podplukovník Stans pritlačil vankúš na tvár.

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1650

počet prístupov od 10.02.2007: 726184
počet prístupov dnes: 97