Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x12] Vojna koprofágov

[03x12] Vojna koprofágov

X Files – epizóda 03×12

Mulder a Scullyová odchádzajú do mestečka Millers Grove v štáte Massachusetts, kde spôsobí všeobecnú paniku útok obrovského množstva švábov. Keďže ani obaja agenti nezodpovedajú otázku, či sa jedná o kybernetické repliky hmyzu alebo iné životné formy z vesmíru, zanecháme úvahy na túto tému tvrdením, že tentoraz si scenárista poslúžil niečím čo všetci poznáme a všetkým sa nám to hnusí – švábmi.

Napriek horrorovému ladeniu tejto epizódy ide o vcelku mierumilovnú skupinu hmyzu /Blattidea/. Ich fosílne zvyšky boli objavené už v horninách starých viac ako 200 miliónov rokov. Vačšina z 3000 druhov žije v trópoch, asi 70 druhov v severnej Amerike a iba niekoľko z nich v miernych pásmach ako nevítaní návštevníci ľudských príbytkov.

Paniku podobnú masovej hystérii v mestečku, do ktorého zavítajú Mulder a Scullyová nespôsobili vo svete šváby, ale vyčínanie ich vzdialených príbuzných z ríše hmyzu – vražedných včiel, ako to dokazujú titulky nasledujúcich novinových správ:

ROZZÚRENÉ VČELY DESIA JUHOAFRIČANOV
„Johannesburg, Južná Afrika – V posledných šiestich mesiacoch ohrozujú Juhoafričanov strašné nájazdy smutne známych zúrivých včiel, ktoré zrejme podráždilo počasie, teplejšie ako zvyčajne. Piati ľudia boli žihadlami doštípaní na smrť. Stovky iných utrpelo bolestivé uštipnutia. pri zúrivom útoku včiel zahynuli domáci psi a iné zvieratá. Ľudia, ktorí v panike unikali pred rojmi včiel, sa v mnohých prípadoch ponárali do bazénov alebo do fontán, aby sa tak zachránili pred útočníkmi.“ /Knickerbocker News, Albany, 1.6. 1966/.

PERU BOJUJE S NÁJAZDOM VČIEL
„Lima, Peru, 15.5 /Reuter/ – Riaditeľstvo pre agrárnu obranu dnes oznámilo, že sa museli prijať nevyhnutné pohotovostné opatrenia, aby sa zabránilo invázii smrtiacich afrických včiel.“ /New York Times, 16.6. 1968/

VRAŽDIACE VČELY MIERIA DO USA
„Washington /AP/ – Roje zúrivých medonosných včiel, o ktorých sa vie, že usmrcujú ľudí a zvieratá, sa pohybujú z Brazílie smerom do Spojených štátov rýchlosťou 300 km za rok.“ /Chicago Daily News, 24.8. 1972/.

Divadlo plné hrôzy pripravili pre človeka aj zástupcovia spoločensky žijúceho hmyzu, ktorý okupuje všetky typy klimatických oblastí od púští po dažďové pralesy, od Arktídy po trópy – mravce. Zhromaždenie sťahovavých tropických mravcov spravidla neveští nič dobrého a je predzvesťou ničivého pochodu ako to dokazujú nasledovné správy:

MRAVCE VYČÍŇAJÚ
„Jednu míľu dlhý a pol míle široký zástup mravcov zabijakov postupoval na brazílske mesto Goiania a zožral niekoľko ľudí včetne policajného šéfa. Šesťdesiatim hasičom s plameňometmi trvalo 16 hodín, kým zahnali mravcov opäť do džungle. /Sunday People, 9.12.1973/“ „Na Srí Lanke postupovala obrovská armáda mravcov počítajúca sa na „milióny“ na Srí Djajavardenapuru. Dodávky elektrického prúdu boli prerušené, ako mravce odolné voči insekticídom skratovali prepínače a drôty." /Sunday Express, 1.9. 1985/.

Tvárou v tvár týmto katastrofickým údajom sa nemožno ubrániť dojmu, že možno už dnes stojíme na prahu vojny proti biologickej záplave, ktorá nás môže v budúcnosti doslova zmietnúť z povrchu „našej“ planéty.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1506

počet prístupov od 10.02.2007: 720544
počet prístupov dnes: 68