Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [04x07] Zamyslenie sa Muža s cigaretou (Musings Of A Cigarette-Smoking Man)

[04x07] Zamyslenie sa Muža s cigaretou (Musings Of A Cigarette-Smoking Man)

X Files – epizóda 04×07

Príbeh epizódy je do istej miery experimentom, ktorý vybieha z ustálenej schémy o novom dobrodružstve dvojice hlavných protagonistov: zatiaľčo sa Mulder tentoraz na obrazovke výnimočne vôbec neobjaví, Scullyová sa na nej ocitne iba ako spomienkový replay z pilotnej časti seriálu.

Vysoký a ponurý „Muž s cigaretou“ patrí medzi charakteristické postavy televíznej mytológie Chrisa Cartera. Dôležitú úlohu zohráva už v samotnom prológu, kedy sa pri otvorení Aktov X objavuje Dana Scullyová, aby z nej, Muldera a ich práce, ani na okamih nespustil mierne strabický pohľad. Súčasne prichádza, aby maril ich vyšetrovanie, keď sa až nebezpečne priblížia k odhaleniu vládnych tajomstiev a to buď priamo, alebo prostredníctvom bezcharakterného Alexa Kryceka, vraha Daninej sestry Melissy.

Fabula príbehu mapuje jeho nekalé operácie, už od momentu, kedy sa ako kolega Mulderovho otca a kapitán americkej armády stane mužom bez minulosti, vykonávateľom vôle „Tieňového syndikátu“, o ktorého existencii netuší ani len prezident. Okrem sabotáže a dezinformácie Mulderovho výskumu, včítane likvidácie stôp o prítomnosti mimozemských návštevníkov na našej planéte, sa osobne podieľa aj na dvoch temných sprisahaniach, najväčších, aké vyplavila stoka intrigánstva na brehy novodobej histórie Ameriky: na vražde prezidenta Johna Kennedyho a populárneho černošského kazateľa Martina Luthera Kinga.

Prvá z čiernobielych filmových sekvencií nám v retrospektíve ukazuje, ako to mohlo vyzerať pred, počas a po osudných výstreloch na dallaskom Dealey Plaza, ktoré padli 22. novembra 1963 o 12:30 miestneho času, aby ukončili život prvého muža Ameriky. Muž s cigaretou v nej posiela svojho nič netušiaceho spoločníka Oswalda do skladu učebníc na piatom poschodí v budove na rohu a Elm Street v úlohe obetného baránka a sám stláča spúšť smrtiacej zbrane z iného miesta na prezidentov Lincoln. V druhom prípade Muž s cigaretou nachádza svoj cieľ okolo 6. hodiny 4. apríla 1968. Martin Luther King, charizmatický bojovník za občianske práva, vôbec netuší, že pózuje v zornom poli optického zameriavača, keď stojí na balkóne druhého poschodia memphiského hotela Lorraine až do momentu, kedy na okolí tresne osudný výstrel. King, ktorý ešte pred okamihom bezstarostne žartoval so svojím šoférom, padne na podlahu a ostane ležať v kaluži krvi, zatiaľčo vládni agenti po niekoľkých mesiacoch od zločinu označia za jeho páchateľa Jamesa Earla Raya.

Tvorcovia Aktov X teda svojrázne zodpovedali na otázku, kto vlastne zavraždil J.F.K. a Martina L. Kinga. Napriek tomu, že tragické udalosti, ktoré tak ohromili súčasníkov zatláča neúprosný tlak času čoraz hlbšie a hlbšie do minulosti, ukazuje sa, že nestrácajú na aktuálnosti o nič menej ako to bolo v rokoch „sixties“. Aj keď mnohí vyšetrovatelia a publicisti jednoznačne označili za vraha J.F.K. Lee Harweya Oswalda a Jamesa Earla Raya za páchateľa smrtiaceho atentátu na Kinga, pochybnosti o ich skutočnej vine pretrvávajú už po desaťročia. Netreba totiž zabúdať na to, že za každou politickou vraždou v šesťdesiatych rokoch XX. storočia sú spojené desiatky veľkých a stovky malých záhad, zatiaľ čo sprisahanci typu „Muža s cigaretou“ predstavujú záhadu azda najväčšiu, keďže patria k tým, ktorí ovplyvňujú dejiny, ale zároveň sa vždy držia v tieni.

aktualizácia: 28.01.2017 | počet zobrazení: 1508

počet prístupov od 10.02.2007: 711099
počet prístupov dnes: 222