Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Dejiny medicíny  Liečba zeminou

Liečba zeminou

Liečba zeminou

Zem je už tradične zahrňovaná do štvorice praforiem životnej sily, ktorá bola predmetom úvah už v starovekých filozofickýchsys­témoch. Učenie o živloch bolo neskôr aplikované na grécku medicínu, ktorá rozlišovala štyri šťavy tela a podľa ich pomeru štyri tzv. temperamenty.

Tento výklad sa viaže k spomienke, keď som sa ako malý chlapec zúčastnil rodinného výlet do prírody, počas ktorého ma uštipla včela. Moja stará mama vtedy poradila, aby sme urobili zo zeme blato a priložili ho na miesto, ktoré začalo opúchať. Keď sa tak stalo, videli sme, že to je účinné. Odtiaľ mám zafixovanú skúsenosť že bodnutie hmyzom stratí svoju toxicitu a bolestivosť, pokiaľ priložíme na postihnuté miesto navlhčenú zeminu.

Sypký íl, ktorý poznáme ako jemnozrnnú usadenú horninu, ktorá vzniká zvetrávaním živcov možno prekvapujúcim spôsobom použiť na vyťahovanie hnisu z absecov, pôsobí liečivo na opuchliny a nádory. V íle je obsiahnutých mnoho minerálov, z ktorých každý má rozmanité terapeutické účinky a ich farba je určená minerálnym zložením. červený íl obsahuje železo, pri lokálnej aplikácii pôsobí na mastnú pleť a vyťahuje toxické látky z hlbokých tkanív. Modrý íl obsahuje fluorid vápenatý, ktorý tonizuje a spevňuje pleť. Žltý íl, v ktorom je prímes bentonitu a železa napomáha vylučovaniu. Biely sa kedysi používal namiesto púdra.

Pri úraze elektrickým prúdom je najlepšie zahrabať postihnutú časť tela na polhodinu do zeme, zatiaľčo pri liečbe artritídy a reumatizmu nikto nespochybní účinok plážového piesočného kúpeľa po dobu minimálne troch hodín.

Miloš Jesenský

aktualizácia: 23.01.2017 | počet zobrazení: 1216

počet prístupov od 10.02.2007: 737282
počet prístupov dnes: 301