Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Filmové recenzie  Doba ľadová

Doba ľadová

Doba ľadová 1
Doba ľadová 2
Doba ľadová 3

Po “Shrekovi”, “Príbehu hračiek”, či “Príšerkách s.r.o.” bola latka pre tvorcov podobného typu celovečerných filmov postavená naozaj vysoko vo všetkých rovinách svojráznych projektov, aké vznikli až keď digitálne technológie radikálne rozšírili možnosti klasickej kinematografie. Najnovšou snímkou kompletne zrodenou v počítači sa oproti letopočtu vzniku trochu paradoxne stala téma z doby ľadovej, na ktorú odkazuje už aj samotný názov.

“Dobu ľadovú” vytvorila pre spoločnosť 20th Century Fox firma Blue Sky Studios združujúca skúsených animátorov a počítačových výtvarníkov. Postavy zvierat sú zámerne štylizované do podoby “plush design”, ale každá z nich má nepriehľadnuteľné chovanie a vlastný charakter. Okrem pohybov bolo ozvláštnené kreatívnym prístupom aj množstvo ďalších detailov: tak môžeme napríklad oceniť perfekcionalistické efekty spojené s priehľadnosťou a skreslením prostredia (galéria pravekých zvierat zamrazených v ľade, či reflexné hry svetla a tieňa na zakrivenom a mnohoplošnom povrchu).

Príbeh nás uvedie do éry, kedy ľadovce začínajú okupovať dovtedy úrodnú krajinu a prazvieratá v celých stádach mieria na pohostinný juh. Výnimku z pravidla tvorí samotársky mamut Manfred, v ústrety snehu a ľadu však nepôjde dlho osamote. Jeho súputnikom sa stáva leňochod Sid opustený v spánku členmi svojej skupiny a neskôr i šabľozubý tiger Diego. Nesúrodú skupinu udržuje pokope predovšetkým záujem o stratené dieťa: zatiaľ čo empatiou sršiaci Sid sa okamžite pokúša vrátiť ho medzi príslušníkov ľudského kmeňa a presvedčí k tomu aj zatrpknutého, hoci dobráckeho Manfreda, Diegove úmysly spočiatku motivuje len príkaz vodcu svojej svorky, aby dieťa ukoristil a tak predstiera, že chce byť dvojici v zámere predsa len nápomocný.

Film osciluje okolo hlavnej dejovej línie, ktorou je nebezpečná cesta svetom postupne miznúcim pod smrtiacim príkrovom snehu a ľadu. K nej sa nabaľuje jedna groteskná epizóda za druhou a príbeh uháňa zrýchleným tempom podobne ako sa naši hrdinovia kĺžu gigantickým ľadovým toboganom, zvádzajú súboj s kŕdľom akýchsi bláznivých operencov, utekajú cez trhliny a lávové polia, či zdolávajú vodopády a priesmyky, aby nakoniec úspešne splnili náročné poslanie. Popri tom sme svedkami premeny pôvodne krvilačného Diega na obetavého a mocného spoločníka a v nezabudnuteľnej animácii sa divák dozvie i dôvod Manfredovej melancholickej samoty. Trojica sa síce zhodne na tom, že tvoria “poriadne zvláštnu svorku”, ale pokope postupne prekonávajú všetky peripetie okolitej prírody aj vlastného vnútra, ktoré im hojne nadeľuje deň každé ráno, do ktorého sa počas svojej cesty prebudia.

Motív putovania tvorcovia príležitostne alternovali príhodami akejsi lačnej šablozubej veveričky, ktorej variácie na tému “ako si urobiť potravinovú rezervu” nezaprú inšpiráciu najlepšími gagmi Charlesa Chaplina, či Bustera Keatona zo zlatej éry grotesiek a jej sizyfovské úsilie prezentované hneď v prológu dokáže rozosmiať skutočne až ku slzám.

Skrátka a dobre, s “Dobou ľadovou” prichádza na plátno to najlepšie z tradície počiatkov filmového humoru, svojská a originálna variácia “pravekej road movie” , ktorá rozosmeje a zabaví vtipným, svižným a priamočiarym rozprávaním práve tak detského, ako aj dospelého diváka. Napriek tejto neľahkej ambícii plní projekt oscarového režiséra Chrisa Wedgeho svoj účel dokonale a ja osobne nevidím v jeho počine nič, čo by znížilo ocenenie na menej ako na sto percent.

Hodnotenie: 100%

Ice Age, USA 2002, 81 min. Réžia: Carlos Sandanha, Chris Wedge. Scenár: Michael Berg, Michael J. Wilson, Peter Ackerman. Hlavný výtvarník: Brian McEntee Hudba: David Newman

aktualizácia: 17.01.2017 | počet zobrazení: 1692

počet prístupov od 10.02.2007: 720544
počet prístupov dnes: 68