V tejto epizóde Mulder zisťuje, že úkladný vrah John Barnett, ktorého kedysi za tragických okolností zatkol sa vrátil a vyhráža sa ďalšími zločinmi. A to aj napriek tomu, že je už štyri roky prehlásený za mŕtveho. Vyšetrovanie privedie dvojicu agentov k osobe doktora Ridleyho, ktorý vystavil Barnettovi falošný úmrtný list. O doktorovi bolo známe, že experimentoval so zastavením procesu starnutia na ľuďoch. Barnett bol Ridleyovým posledným „pokusným králikom“, ktorému amputoval poranenú ruku a za použitia buniek mloka mu vyklonoval novú.
Odkedy je človek na svete, pokúšal sa spomaliť chod biologického kyvadla hodín určujúcich jeho starnutie. „Osemsto ľudských generácií sa o to všemožne pokúšalo“, konštatuje jeden z odborníkov, „a osemsto generácií svoj márny zápas prehralo.“ /Od doby kedy prvý človek zostarol, ubehlo asi 800 periód, za ktoré považujeme priemerný vek asi 70 rokov/. O teórie snažiace sa vysvetliť podstatu starnutia preto nebola v minulosti núdza a je vypočítané, že od čias Hippokrata a stredovekých alchymistov snažiacich sa vyrobiť „elixír večnej mladosti“ až po súčasnosť ich bolo sformulovaných viac ako dvesto.
Farmakológovia intenzívne hľadajú prostriedky, ktoré by zvýšili aktivitu starnúcich buniek /antioxidanty predĺžili u pokusných zvierat život o 15 až 20%/ a do praxe bolo už uvedených mnoho „omladzovacích prostriedkov“. Ide o širokú škálu využitia chemických látok – od prokaínovej terapie cez zlúčeniny odvodené od nukleových kyselín až po tzv. antiretikulocytotoxické sérum. Ridleyho experimenty s omladzovaním nie sú až takým „poľom neoraným“, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. V USA už dávno vypracoval dr. Dencla hypotézu, podľa ktorej hypofýza po dosiahnutí pohlavnej dospelosti začína vylučovať tzv. „hormón starnutia“. za kľúčovú otázku bol potom považovaný mozgový mechanizmus kontroly hormónu štítnej žľazy. Dr. Dencla pritom vychádzal z poznatku, že väčšina ľudí zomiera na zlyhanie srdcovo-cievneho a imunitného systému. Ten prestáva fungovať v súvislosti s nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy. I keď štítna žľaza produkuje aj vo vysokom veku veľké množstvo hormónov, tieto neplnia svoju funkciu, lebo sú modifikované „hormónom starnutia“, produkovaným hypofýzou. pri pokusnom odstránení hypofýzy pozoroval Dr. Dencla u pokusných zvierat obnovenie niektorých fyziolologických funkcií, ktoré predtým pod vplyvom ich vysokého veku úplne vymizli.
Rozsiahle výskumné správy je možné potom redukovať na záver, že odstránením hypofýzy sa vylučovanie „hormónu starnutia“ zastaví. Objavenie a popísanie štruktúry tejto biologicky účinnej látky by malo byť prvým krokom k vyvinutiu prípravku s prechodným účinkom, teda akéhosi „hormónu omladzovania“. Táto špecifická látka by mohla zastaviť proces starnutia jedným z nasledujúcich mechanizmov, alebo ich kombináciou: buď zamedzením zmeny štruktúry kolagénu /najrozšírenejšia stavebná bielkovina/, alebo fixáciou úrovne metabolizmu bunky, či zabránením zvyšovania podielu toxických metabolitov v tkanive, poprípade znemožnením autoimunizácie vedúcej k tvorbe protilátok voči bielkovinám vlastného tela.
To, že sa vládni činitelia usilujú zachrániť Barnetta, aby sa dostali k podkladom Ridleyových výskumov, nemôže nikoho zvlášť prekvapiť. Súvislosť s „doktorom“ Mengelem nie je vôbec náhodná. Aj keď boli hrozostrašné pokusy nacistických „lekárov“ odsúdené ako zločiny proti ľudskosti, akosi nič nebránilo tomu, aby víťazné mocnosti nezaradili protokoly o týchto pokusoch do svojich archívov. Stalo sa tak vysoko nad rámce súdnej dokumentácie pre potreby norimberského tribunálu a z dôvodov, o ktorých je ďalej ad rem zahanbujúce hovoriť.