Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského

Súvisiace články: 81 - 90 / 96

[01x15] Mladý srdcom (Young At Heart)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1492]
X Files – epizóda 01×15 – náhľad

V tejto epizóde Mulder zisťuje, že úkladný vrah John Barnett, ktorého kedysi za tragických okolností zatkol sa vrátil a vyhráža sa ďalšími zločinmi. A to aj napriek tomu, že je už štyri roky prehlásený za mŕtveho. Vyšetrovanie privedie dvojicu agentov k osobe doktora Ridleyho, ktorý vystavil Barnettovi falošný úmrtný list. O doktorovi bolo známe, že experimentoval so zastavením procesu starnutia na ľuďoch. Barnett bol Ridleyovým posledným „pokusným králikom“, ktorému amputoval poranenú ruku a za použitia buniek mloka mu vyklonoval novú.

viac…

[01x14] Lazarus (Lazarus)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1422]
X Files – epizóda 01×14 – náhľad

Počas bankovej lúpeže sa dostanú agenti FBI do prestrelky. V nej Dana Scullyová zastrelí lupiča Warrena Dupreho, ktorý predtým zasiahne jej dávneho priateľa a kolegu Jacka Willisa. Lupič na stanici prvej pomoci zomiera, Willis sa zachráni, ale prejavia sa v ňom kriminálne sklony, také charakteristické pre Dupreho. „Na sále zomreli dvaja muži“, hovorí Fox Mulder. „Jeden z nich sa vrátil. Otázka znie: Ktorý?“

viac…

[01x13] Opačné pohlavie (Gender Bender)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1547]
X Files – epizóda 01×13 – náhľad

Mulder a Scullyová vyšetrujú vraždy troch mužov a dvoch žien, spáchaných osobou, ktorá vystupuje raz ako žena a raz ako muž. Mulder charakterizuje páchateľa ako „chodiace afrodiziakum“, keďže obete zomierajú na zástavu srdca po nadmernom sexuálnom vzrušení. V úvodných dialógoch tejto časti padli slová o feromónoch. Ide o zložité organické látky so špecifickým pachom, ktoré vylučuje hmyz ako sexuálne vábidlo /motýle/ alebo pre prenos informácií /mravce/. samička motýľa vyprodukuje iba 0,0001 miligramu substancie, z ktorej iba nepatrná časť sublimuje a napriek tomu ovplyvní konanie svojho partnera vzdialeného niekoľko kilometrov. Aj keď stimulácia čuchom patrí v reflexnom oblúku u vyšších cicavcov za najstarší evolučný a najsilnejšídráždivý podnet, nebol „radar lásky“ v podobe feromónov u človeka dokázaný.

viac…

[01x12] Tam za morom (Beyond The Sea)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1552]
X Files – epizóda 01×12 – náhľad

Vďaka svojim parapsychologickým schopnostiam identifikuje väzeň Luther Lee Boggs nebezpečného páchateľa a svojho bývalého komplica. Ak teraz ponecháme bokom fakt, že Mulder a Scullyová spolupracovali práve s Boggsom odsúdeným na trest smrti, môžeme konštatovať, že mimozmyslové vnímanie /ESP, Extra Sensory Perception/ bolo naozaj využívané v bývalom ZSSR, USA, Poľsku, Bulharsku a Holandsku.

viac…

[01x11] Oheň (Fire)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1610]
X Files – epizóda 01×11 – náhľad

Mulder a Scullyová sa stretávajú s Cecilom Livelym, vrahom, ktorý dotykom ruky vyrába zo svojich obetí doslova horiace pochodne. V jeho konaní sa spája úchylka pyromana, muža postihnutého chorobou podpaľačstva a parapsychologická schopnosť pyrokinézy, teda emisie plameňov z tela na okolie.

viac…

[01x10] Eva (Eve)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1519]
X Files – epizóda 01×10 – náhľad

V tejto časti sa stávame svedkami záhady dvoch vrážd. Za úplne identických okolností totiž prídu o život v Kalifornii a Connecticute dvaja muži v sprievode svojich osemročných dcér. Počas vyšetrovania sa Mulder zoznámi s informáciami o "Projekte Lichtfield“ pozostávajúcom z pol stovky eugenických programov, ktoré privedú na svet Adamov a Evy, ženské a mužské exempláre identických ľudských bytostí.

viac…

[01x09] Padlý anjel (Fallen Angel)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1450]
X Files – epizóda 01×09 – náhľad

Mulder a Scullyová pátrajú po mieste katastrofy UFO, ktorá je utajovaná. Nad lesom pri mestečku Townsend vo Wisconsine havaruje cudzia kozmická loď, ale vojenský veliteľ tvrdí, že radary zaznamenali iba prelet meteoritu. Krátko nato armáda v rámci „Operácie Falcon“ evakuuje celú oblasť na základe fámy, že je zamorená priemyselným toxickým spádom. „Ako mám vyvrátiť lži, ktoré sú potvrdené úradným razítkom?“, pýta sa Mulder pri svojej obhajobe pred komisiou: Jednou z takýchto lží bolo i tvrdenie amerických oficiálnych miest, ktoré v roku 1969 prehlásili, že ukončili výskum UFO. S odvolaním sa na „Akt o slobode prístupu k informáciám“ sa americká verejnosť obrátila formou petície k odtajneniu dokumentov o UFO.

viac…

[01x08] Vesmír (Space)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1500]
X Files – epizóda 01×08 – náhľad

Mulder a Scullyová vyšetrujú tajomné sabotáže amerického kozmického programu za ktorými stojí akási nepoznaná sila. Leitmotívom príbehu sa stáva záhadná „Tvár z Marsu“, čiže známa fotografia sondy Viking /foto NASA z roku 1976/, ktorá zachytáva kamennú hlavu s priemerom 1,5 km z marťanskej púšte v Cydonii. Podľa názoru viacerých expertov ide o obrovský portrét ľudskej tváre lemovanej akýmsi hladkým egyptským účesom. Spod vysokého čela jej vystupujú kontúry nosa a hlboko vpadnuté oči,ústami napoly ukrytými v tieni, pohráva tajuplný úsmev niečo ako úsmev marťanskej Mony Lisy.

viac…

[01x07] Ľad (Ice)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1515]
X Files – epizóda 01×07 – náhľad

Mulder a Scullyová odhaľujú pozadie nevysvetliteľnej smrti vedeckého kolektívu na polárnej výskumnej stanici na Ľadovom myse v Arktíde spôsobenej larválnymi štádiami parazitických červov.Tvorcovia epizódy teda opäť pripomenuli starú známu pravdu, že život na našej planéte môže byť pre nás stále zdrojom najrôznejších prekvapení a záhad. V krvných vzorkách obetí Scullyová objavi v zornom poli mikroskopu čpavok a mikroskopické organizmy, ktoré podľa jej názoru predstavujú vývinové štádium parazitických červov prenikajúcich do mozgového tkaniva a spôsobujúcich u hostiteľov agresívne chovanie a záchvaty maniakálnej zúrivosti.

viac…

[01x06] Duch stroja (Ghost In The Machine)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1490]
X Files – epizóda 01×06 – náhľad

Mulder a Scullyová bojujú s počítačovým systémom Brada Wilczeka, ktorý začne napriek všetkým pravidlám kybernetiky z pudu sebazáchovy, aby zachránil svoju existenciu. V tomto dieli sa teda podobne ako v Clarkovom románe a filme „Vesmírna odyssea“ stretávame s umelou inteligenciou, ktorá ovláda administratívnu budovu firmy „Eurisko“ vo virginskom Crystal City, ako jeden obrovský organizmus. Prostredníctvom snímačov a ďalších periférnych zariadení je počítač v úlohe „mozgu“, ktorý vyhodnocuje signály každého druhu a prostredníctvom výkonných mechanizmov ovláda všetko dianie v budove.

viac…
Súvisiace články: 81 - 90 / 96

počet prístupov od 10.02.2007: 701431
počet prístupov dnes: 174