Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského  [03x02] Kancelárska spona (Paper Clip)

[03x02] Kancelárska spona (Paper Clip)

X Files – epizóda 03×02

Mulder a Scullyová sa zoznamujú s dôkazmi o pokusoch nacistických vedcov pôsobiacich v USA, ktoré vykonávali na mimozemšťanoch. Ich nadriadený, asistent Walter Skinner sa snaží v rozhovore s „mužom s cigaretou“ dosiahnúť bezpečnosť oboch agentov a umožniť im návrat do úradu. Mulder a Scullyová objavia na skupinovej fotografii, ktorú nájde Mulder v dome svojho otca tvár Dr. Victora Klempera, ktorý sa dostal do USA v rámci „Operácie Spinka“. Klemper je muž so zlovestnou minulosťou. Mulder sa dozvedá, že počas druhej svetovej vojny prevádzal v Ríši neľudské lekárske pokusy na väzňoch koncentračného tábora. Vláda USA ho dala tajne odviezť z Norimbergu, aby ďalej pokračoval vo svojich hrôzostrašných výskumoch a vytvoril spolu so svojimi kolegami hybrida človeka a mimozemšťana. experiment sa nevydarí podľa predstáv a mimozemšťania nakoniec skončia v nákladiaku splynovaní plechovkou kyanidu.

Tento mimoriadne zaujímavý diel má svoje reálne faktografické pozadie. V závere druhej svetovej vojny totiž americká vláda naozaj vytvorila zvláštnu skupinu, aby zhromaždila vybraných nacistických vedcov z obsadených území. generálporučíka Donalda Putta poverila vedením „Operation Paperclip“ /Operácia Kancelárske spinky/ pomenovanej podľa listov v kartotéke, z ktorých tie, ktoré obsahovali personálie nacistických expertov, boli na hornom okraji označené nehrdzavejúcimi kancelárskymi spinkami. V skupine generálporučíka Putta bol aj istý gentleman s jemnými spôsobmi a v dôstojníckej unifome, ktorý sa domnieval, že si v Európe podrží inkognito, ak si nasadí príliš tmavé slnečné okuliare. Keďže sa v tom zmýli, dnes už vieme, že išlo o inžiniera Richarda Williama Portera, ktorému americká tajná služba vďačila za mnohé údaje o Hitlerovej vedeckej špičke a i vďaka nemu zhrabla stovky ton spisov o tajných výskumoch v Tretej ríši.

Je to naozaj paradoxná situácia. Sotva sa totiž skončili vojnové hrôzy, začali tajné služby víťazov s odvliekaním a obchodovaním s ľuďmi. Pracovali pri tom nezriedka metódou únosov, ktoré sa v Amerike, ako aj v ZSSR rýchlo dostali do spoločenskej praxe. Je známe i to, že už v roku 1943 vznikol prvý projekt vedeckého výskumu UFO a to v nacistickom Nemecku, na ktorom pracovali členovia „Sonderbüro 13“ v programe „Uranus“ až do posledných dní vojny. V knihe Brada a Sherry Steigerovcov „Dúhové sprisahanie“ sa dozvedáme, že už v dvadsiatych rokoch sa s nemeckými vedcami mala kontaktovať rasa mimozemských bytostí, ktoré dozerali na niektoré technické projekty. Steigerovci uviedli vo svojej publikácii množstvo indícií o katastrofe UFO na území niekdajšej Tretej ríše, ktorá sa stala stimulom pre rozvoj nacistickej vedy, o úlohe tajných spoločností a dokonca o pláne vybudovať v roku 1943 orbitálnu kozmickú stanicu „Andromeda“ dlhú viac ako sto metrov.

Vzhľadom na charakter týchto výskumov je pochopiteľné, že s ich autori stali predmetom zvýšeného záujmu Spojencov. Týka sa to fiktívneho Victora Klempera z „Aktov X“, práve tak ako aj otca americkej astronautiky dr. Wernhera von Brauna, ktorý si na cestu do USA nezabudol zabaliť do kufra svoju – proti moliam starostlivo chránenú uniformu sturmbannfuhre­ra SS.

aktualizácia: 07.02.2017 | počet zobrazení: 1651

počet prístupov od 10.02.2007: 710127
počet prístupov dnes: 196