Novinky

[ späť ]
Novinky

Súvisiace články: 281 - 290 / 397

[01x10] Eva (Eve)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 845]
X Files – epizóda 01×10 – náhľad

V tejto časti sa stávame svedkami záhady dvoch vrážd. Za úplne identických okolností totiž prídu o život v Kalifornii a Connecticute dvaja muži v sprievode svojich osemročných dcér. Počas vyšetrovania sa Mulder zoznámi s informáciami o "Projekte Lichtfield“ pozostávajúcom z pol stovky eugenických programov, ktoré privedú na svet Adamov a Evy, ženské a mužské exempláre identických ľudských bytostí.

viac…

[01x09] Padlý anjel (Fallen Angel)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 788]
X Files – epizóda 01×09 – náhľad

Mulder a Scullyová pátrajú po mieste katastrofy UFO, ktorá je utajovaná. Nad lesom pri mestečku Townsend vo Wisconsine havaruje cudzia kozmická loď, ale vojenský veliteľ tvrdí, že radary zaznamenali iba prelet meteoritu. Krátko nato armáda v rámci „Operácie Falcon“ evakuuje celú oblasť na základe fámy, že je zamorená priemyselným toxickým spádom. „Ako mám vyvrátiť lži, ktoré sú potvrdené úradným razítkom?“, pýta sa Mulder pri svojej obhajobe pred komisiou: Jednou z takýchto lží bolo i tvrdenie amerických oficiálnych miest, ktoré v roku 1969 prehlásili, že ukončili výskum UFO. S odvolaním sa na „Akt o slobode prístupu k informáciám“ sa americká verejnosť obrátila formou petície k odtajneniu dokumentov o UFO.

viac…

[01x08] Vesmír (Space)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 826]
X Files – epizóda 01×08 – náhľad

Mulder a Scullyová vyšetrujú tajomné sabotáže amerického kozmického programu za ktorými stojí akási nepoznaná sila. Leitmotívom príbehu sa stáva záhadná „Tvár z Marsu“, čiže známa fotografia sondy Viking /foto NASA z roku 1976/, ktorá zachytáva kamennú hlavu s priemerom 1,5 km z marťanskej púšte v Cydonii. Podľa názoru viacerých expertov ide o obrovský portrét ľudskej tváre lemovanej akýmsi hladkým egyptským účesom. Spod vysokého čela jej vystupujú kontúry nosa a hlboko vpadnuté oči,ústami napoly ukrytými v tieni, pohráva tajuplný úsmev niečo ako úsmev marťanskej Mony Lisy.

viac…

[01x07] Ľad (Ice)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 856]
X Files – epizóda 01×07 – náhľad

Mulder a Scullyová odhaľujú pozadie nevysvetliteľnej smrti vedeckého kolektívu na polárnej výskumnej stanici na Ľadovom myse v Arktíde spôsobenej larválnymi štádiami parazitických červov.Tvorcovia epizódy teda opäť pripomenuli starú známu pravdu, že život na našej planéte môže byť pre nás stále zdrojom najrôznejších prekvapení a záhad. V krvných vzorkách obetí Scullyová objavi v zornom poli mikroskopu čpavok a mikroskopické organizmy, ktoré podľa jej názoru predstavujú vývinové štádium parazitických červov prenikajúcich do mozgového tkaniva a spôsobujúcich u hostiteľov agresívne chovanie a záchvaty maniakálnej zúrivosti.

viac…

[01x06] Duch stroja (Ghost In The Machine)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 803]
X Files – epizóda 01×06 – náhľad

Mulder a Scullyová bojujú s počítačovým systémom Brada Wilczeka, ktorý začne napriek všetkým pravidlám kybernetiky z pudu sebazáchovy, aby zachránil svoju existenciu. V tomto dieli sa teda podobne ako v Clarkovom románe a filme „Vesmírna odyssea“ stretávame s umelou inteligenciou, ktorá ovláda administratívnu budovu firmy „Eurisko“ vo virginskom Crystal City, ako jeden obrovský organizmus. Prostredníctvom snímačov a ďalších periférnych zariadení je počítač v úlohe „mozgu“, ktorý vyhodnocuje signály každého druhu a prostredníctvom výkonných mechanizmov ovláda všetko dianie v budove.

viac…

[01x05] Tiene (Shadows)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 882]
X Files – epizóda 01×05 – náhľad

V tejto epizóde obaja agenti odhaľujú pozadie nezvyčajných vrážd, ktoré spáchala neviditeľná sila chrániaca mladú sekretárku Gravesovej spoločnosti Lauren Kyteovú. Mŕtvoly obetí majú vnútorné orgány doslova rozdrvené na kašu bez viditeľného vonkajšieho zranenia a telá vykazujú zvyškový elektromagnetický náboj, takže sa Mulder už od počiatku domnieva, že v tom musí mať prsty poltergeist.

viac…

[01x04] Čert z Jersey (The Jersey Devil)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 912]
X Files – epizóda 01×04 – náhľad

„Diabol z Jersey“ v podaní scenáristu má však bližšie k populárnej predstave o „snežnom mužovi“ ako ku tradičnému monštru, ktoré kedysi budlo paniku medzi obyvateľstvom jedného z federálnych štátov. Hlásenia o stretnutiach so „snežnými ľuďmi“ prichádzajú z mnohých miest našej planéty. Vyskytujú sa predovšetkým v Číne, USA, Kanade, Afrike a Rusku, ale pozorovali ich dokonca aj v Austrálii a v Škótsku. Popisy sa síce v drobných detailoch líšia, avšak svedkovia sú presvedčení, že naozaj videli niečo z mäsa a kostí, niečo čo nebolo ani človek, ani zviera, ale čosi medzi tým. Nech už však ide o yettiho z himalájskych vysokohorských údolí, sasquatcha zo Skalistých hôr, bigfoota zo severozápadu USA, almastyho na Kaukaze alebo pakistanského barmanua, majú tieto zvláštne tvory prakticky rovnaký vzhľad. Ide o humanoidov veľkého vzrastu s hlavou akoby vrazenou medzi ramená, pokrytých hustou ryšavou alebo hnedou srsťou, s odporným zápachom, ktorí sa rýchle pohybujú. Ide o tvory s veľmi diskrétnym správaním, ktoré sa zďaleka vyhýbajú stretnutiu s človekom, chovajú sa nenápadne a žijú v odľahlých, zväčša ľudoprázdnych oblastiach. pri hodnotení ich existencie sa moderná veda /a nielen ona/ dostáva do značných rozpakov. Veď čo má vlastne aj urobiť s týmito tvormi, ktoré môžu patriť k nejakej vývinovej vetve človeka? Pokus odpovedať na túto otázku prináša podľa expertov Pierre Affreho a Erica Jolyho iba širší okruh ďalších otáznikov: Strčiť ich do rezervácií ako Indiánov? Umiestniť ich do zoologických záhrad, tak ako sme to urobili s gorilami a orangutanmi? Alebo im dokonca priznať ľudské a ted aj občianske práva?

viac…

[01x03] Informačný kanál (Conduit)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 885]
X Files – epizóda 01×03 – náhľad

Mulder a Scullyová analyzujú okolnosti únosu Ruby Morrisovej v Sioux City /Iowa/ mimozemšťanmi a podivné schopnosti jej brata, ktorý zapisuje na papier zdanlivo nezmyselné číselné série. Z nich neskôr v centrále FBI identifikujú supertajný kód satelitný kód satelitného prenosu agentúry národnej bezpečnosti, čo spôsobí vo Washingtone zdesenie. Ruby Morrisová, ktorá za dramatických okolností zmizla z kempu pri jazere Okobogee, charakterizovaného Mulderom ako „horúca pôda pre UFO“, bola nepochybne obeťou únosu do vesmíru.

viac…

[01x02] Hniezdo (Squeeze)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 955]
X Files – epizóda 01×02 – náhľad

Mulder a Scullyová prenasledujú mutanta Eugene Toomsa, ktorý sa vždy po troch desaťročiach preberá z anabiózy, aby spáchal vraždu a zmocnil sa pečene svojej obeti, ktorú vzápätí pojedá. Stav, ktorý umožňuje Toomsovi perzistovať po celé desaťročia ma nájbližšie k biologickému termínu hibernácie, nazývanej tiež anabióza. Aká je vlastne jej podstata?

viac…

[01x00] Pilotný príbeh (Pilot)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 918]
[01x00] Pilotný príbeh (Pilot)
X Files – epizóda 01×00 – náhľad

Agentku Danu Scullyovú pridelia k agentovi Foxovi Mulderovi, aby dohliadala na jeho metódy pri vyšetrovaní neobjasnených rípadov FBI. ich prvou spoločnou akciou sa stáva pokus objasnenie série záhadných úmrtí niekoľkých stredoškolákov, torú otvára únos dievčaťa objaveného až ako mŕtvolu v horách everozápadného Oregonu a s dvoma zvláštnymi škvrnami na zápästí. Pilotný príbeh naviac začína upozornením, že dej bude vychádzať zo skutočných udalostí. O tom však môžme celkom pokojne pochybovať, hoci fenomén únosov do UFO /abdukcia/ má svoje reálne, i ked doposiaľ veľmi málo známe pozadie.

viac…
Súvisiace články: 281 - 290 / 397

počet prístupov od 10.02.2007: 528595
počet prístupov dnes: 86