Publikácia predstavuje prvé komplexné historiografické spracovanie alchýmie na území Slovenska. Autor populárno-vedeckou formou sprístupňuje čitateľovi významné skutočnosti, ktoré rozhodovali o alchymistickom dianí na tomto území a ktoré inšpirovali najvýznamnejších európskych alchymistov k návšteve Slovenska. V kontexte s európskym dianím prezentuje alchýmiu ako hľadanie dokonalosti,
Tento príbeh sa začína v meste kostí. V uličkách mŕtvych. Na tichých bulvároch, promenádach a slepých uličkách cintorína, na mieste obývanom kamennými anjelmi a potulnými duchmi tých, ktorí upadnú do zabudnutia ešte skôr, ako vychladnú vo svojich hroboch“*.
„Krajina zázrakov“ bola kniha, ktorá predchádzala tvoju najnovšiu publikáciu „Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov na Slovensku“… „Áno, je to tak, pričom si sám s údivom uvedomujem, ako rýchlo plynie čas. To, čo sa mi zdalo byť nedávno, bolo v skutočnosti pred jedenástimi rokmi, kedy som prezentoval svoju knihu "Krajina zázrakov“. Ide o akýsi slovník na čítanie, ktorého tému vystihoval už jej podtitul – „Sprievodca po magických miestach na Slovensku“.
30. novembra 2009 sa v konferenčnej sále hotela Tatra v Bratislave uskutočnila prezentácia knihy „Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov“ na ktorej autorsky spolupracovali Miloš Jesenský, Alexandra Pavelková a Lenka Tkáčová. Nechýbal ani profesor Stanislaw Sroka z Jagellonskej univerzity v Krakove. Krstnými rodičmi knihy sa stali Lenka Šoóšová a Roman Juraško z markizáckeho Telerána, krstilo sa hviezdnym prachom.
Kniha „Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov“ podľa Miloša Jesenského nie je ani tak výsledkom dlhého a namáhavého putovania dejinami, ako skôr zápisníkom, ktorý si jej tvorcovia písali na úteku. Hlavným dôvodom tejto cesty bola nepochybne túžba utiecť pred skutočnosťou, v ktorej sme si tak podobní našim predchodcom.
24. októbra 2009 zaplnilo sálu Kultúrneho domu v Čadci niekoľko stoviek priateľov písaného slova na druhom ročníku Kysuckého knihobrania. S titulmi „Kysuckovo“ Petra Kubicu, antológiou rozhovorov „Sú Kysuce súce?“ Pavla Holeštiaka, hudobnou knihou „Cez ten kraj žilinský“ Janky Holeštiakovej a umeleckej monografie „Ondrej 4 (Zimka)“ Juraja Štaffu sa tak verejne odprezentovala aj kniha Miloša Jesenského „Ženy chcú počuť rozprávky“.
Rozhovor s Milošom Jesenským pre portál putnici.sk
Bol pre nás raj navždy stratený? Existujú pravidlá pre život s vílami? Možno urobiť interview s rusalkou? Musí Popoluška čakať na svojho princa? Dá sa cestovať prstom po mape? Ako si dohodnúť rande s amazonkou? Čo robiť, keď v bare stretnete Odina? O čom hovoria lovci upírov? Ako sa zaľúbiť do Zlatovlásky?
Jubilejná kniha Miloša Jesenského po roku voľne nadväzuje na čitateľsky úspešnú antológiu „Moja láska, Snehulienka“. V jednom zo svojich príbehov autor prirovnal spisovateľa k potápačovi: "Ponoriť sa do hĺbky znamená pre tvorcu zobrať na seba podobné nebezpečenstvá ako potápač. Riskuje, že položí otázky, ktorých zodpovedanie si bude vyžadovať naozaj intenzívne sústredenie a neochvejnú disciplínu.
Anglický historik Peter Lavell a francúzsky inžinier Patrick Nevreux prichádzajú do Káhiry na pozvanie sira Olivera Guardnera, ktorému otec zanechal cennú zbierku staroegyptských artefaktov. Ten nestihol ukončiť pátranie po „univerzálnom poznaní“ a „zdroji mágie“, pretože v roku
Najnovší román Philippa Vandenberga začína dramatickou jazdou auta uháňajúceho v nočnej hmle po diaľnici z Ríma na sever. Kardinál Philippo Gonzaga a jeho osobný tajomník Giancarlo Soffici sa tak ocitajú na tajnej a delikátnej misii, keď vyvážajú z Talianska starobylé plátno s nevyčísliteľnou hodnotou.