Publikácie

[ späť ]
Publikácie  Akty X Dr. Jesenského

Súvisiace články: 71 - 80 / 96

[02x02] Hostiteľ (The Host)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1580]
X Files – epizóda 02×02 – náhľad

Pri vyšetrovaní možnej vraždy v kanalizácii mesta Newark v štáte New Yersey sa v druhej časti objaví genetický mutant, ktorý sa postará o dramatické napätie celého príbehu. Dej sa začína objavením mŕtveho muža v stoke s podivnou ranou na chrbáte, ktorý je neskôr identifikovaný ako námorník sovietskej nákladnej lode.

viac…

[02x01] Zelení mužíčkovia (Little Green Men)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1416]
X Files – epizóda 02×01 – náhľad

Fox Mulder je vyslaný do Portorika, aby v Arecibe nadviazal kontakt s návštevníkmi z vesmíru. Keďže v tejto časti dominuje fenomén kontaktu s mimozemšťanmi /téma s ktorou sa budeme ešte stretávať/, pokúsime sa odpovedať na otázku, prečo by sa miestom kontaktu malo stať práve Arecibo.

Odpoveď je jednoduchá. Práve tu pracuje najväčší rádioteleskop, ktorého parabola s priemerom 305 metrov je umiestnená v kráterovitom údolí pohoria Montanas Guarionex. Odtiaľto po založení organizácie SETI /Search for Extraterrestrial Intelligence/ v polovici šesťdesiatych rokov vysielali prvé pozemské posolstvo pre mimozemské civilizácie.

viac…

[01x23] Erlenmeyerova banka (The Erlenmeyer Flask)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1545]
X Files – epizóda 01×23 – náhľad

Podľa posledného tipu tajomného Muža z Pentagonu, Mulder a Scullyová zistia, že vláda testovala mimozemskú DNA na nevyliečiteľne chorých dobrovoľníkoch. Päť ľudí v akváriách so živným roztokom, infikovaní cudzou genetickou informáciou a neskôr zlikvidovaní pri „čiernej operácii“ tajných bezpečnostných zložiek, predstavujú z etického hľadiska veľmi žalostnú bilanciu.

viac…

[01x22] Roland (Roland)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1505]
X Files – epizóda 01×22 – náhľad

Mulder a Scullyová vyšetrujú vraždy dvoch vedcov doktora Surnowa a doktora Keatsa z výskumného strediska v Colsone /Washington/, ktorí sa zapodievali vývojom prúdových motorov. Stopy zločinov nepochopiteľne vedú k mentálne postihnutému Rolandovi Fullerovi.

viac…

[01x21] Znovuzrodený (Born Again)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1504]
X Files – epizóda 01×21 – náhľad

Mulder a Scullyová yšetrujú podivné vraždy vedúce k osemročnému dievčaťu Michelle Bishopovej, ktorá by mohla byť prevtelenou osobnosťou zavraždeného policajta Charlieho Morrisa.

viac…

[01x20] Toomsov návrat (Tooms)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1506]
X Files – epizóda 01×20 – náhľad

Z baltimorského psychiatrického ústavu v Marylande prepustia Eugena Toomsa, známeho z tretej časti. V nej sa predstavil ako mutant, ktorý každých tridsať rokov zavraždí päť obetí, aby mohol konzumovať ich pečeň.
Prečo práve pečeň? Pokiaľ vezmeme do úvahy nedostatok biogénnych látok, ktorý mohol po rokoch prebudiť Toomsa k životu a prinútiť ho vyrovnať si metabolický deficit, javí sa táto najväčšia žľaza v tele človeka ako skvelá zásobareň živín, glykogénu, vitamínov a enzýmov.

viac…

[01x19] Padá súmrak (Darkness Falls)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1449]
X Files – epizóda 01×19 – náhľad

Mulder a Scullyová pátrajú po stopách záhadného zmiznutia troch desiatok drevorubačov v Olympijskom národnom parku v štáte Washington. Postupom času sa stanú svedkami útoku obrovského roja drobného svetielkujúceho hmyzu, ktorý zo svojich obetí vysáva telesné tekutiny a zabaľuje ich do zámotkov. „V zajatí pravidelného rytmu života v meste mnohí z nás pokladajú za úplne nepravdepodobné informácie o niektorých prekvapivých faktoch a nepochopiteľných udalostiach, ktoré sa vyskytujú v prírode mimo všeobecne prijímaných predstáv“, napísal svojho času známy ruský popularizátor veda Ivan Jefremov a tieto slová sú pre dvadsiatu časť Aktov X viac ako príznačné. „Čo tu vlastne hľadáme“, pýta sa Scullyová. „Niečo zvláštne, nevysvetliteľné, nepravdepodobné“, odpovedá Mulder.

viac…

[01x18] Premeny (Shapes)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1506]
X Files – epizóda 01×18 – náhľad

V tejto časti odchádza nerozlučná dvojica agentov do indiánskej rezervácie v Montane, aby vyšetrila vraždu spôsobenú človekom – vlkolakom. Táto epizóda nezaprie inšpiráciu filmami s hororovou tématikou. Scenáristka Marilyn Osbornová však prišla s ničím originálnym – s legendou Veľkého Manitua, ktorá na rozdiel od toho, čo sme v mladosti čítali v mayovkách, reprezentuje zlého ducha, schopného meniť mužov na krvilačné vlčie beštie. Aby to vyzeralo uveriteľnejšie, Mulder sa odvoláva na fiktívnu expedíciu Lewisa a Clarka, ktorí vraj popísal indiánskych mužov, meniacich sa vo vlkov.

viac…

[01x17] Zázračný Samuel (Miracle Man)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1570]
X Files – epizóda 01×17 – náhľad

Mulder a Scullyová riešia spletitý prípad mladého liečiteľa Samuela, ktorý podľa všetkého používa silu svojej viery tak pre dobro, ako aj zlo. I keď sa v závere dozvedáme, že údajne obete „zázračného Samuela“ v skutočnosti zomreli na otravu kyanidmi, ktoré im v nápoji podal liečiteľov asistent „zmŕtvychvstalý muž“ Leonard Vance, ostáva za príbehom niekoľko znepokojivých otázok. Pokiaľ totiž budeme v rámci teórie o paramagnetizme považovať ľudský organizmus za energetický systém, ktorého choroby možno liečiť dotykom ruky, znamená to azda, že ho môžeme takýmto spôsobom aj poškodiť?

viac…

[01x16] E.B.E. (E.B.E.)

[Pridané: 15.11.2007 | počet zobrazení: 1506]
X Files – epizóda 01×16 – náhľad

V časti nazvanej okrídlenou skratkou pre mimozemské formy života zisťujú Mulder a Scullyová podivné okolnosti sprevádzajúce zostrelenie UFO v Iraku. Neznámy objekt sa zrúti na iracko – tureckej hranici a jeho vrak je tajne prevezený do USA. Vláda však túto skutočnosť popiera. Skúsme sa teraz pozrieť, či je vôbec niečo také možné. Pre príklad naozaj nemusíme chodiť ďaleko. namiesto Iraku navštívime Irán, kde sa v noci z 18. na 19. augusta 1976 odohral zaujímavý vzdušný útok.

viac…
Súvisiace články: 71 - 80 / 96

počet prístupov od 10.02.2007: 702051
počet prístupov dnes: 106