Rozhovory

[ späť ]
Rozhovory  Dr.Miloš Jesenský: Několik otázek pro spisovatele literatury faktů

Dr.Miloš Jesenský: Několik otázek pro spisovatele literatury faktů

rozhovor_suenee

Rozhovor s Milošom Jesenským pre portál suenee.cz

Dr.Miloš Jesenský: Několik otázek pro spisovatele literatury faktů Dr. Miloš Jesenský se zabývá velmi širokým spektrem témat okolo záhad, mysterií, mimozemských civilizací. Je významným a uznávaným publicistou literatury faktů nejen doma na Slovensku, ale též v zahraničí (Česká republika, Polsko). Za svoji dosavadní práci získal řadu významných ocenění.

 

Sueneé: Na vašich stránkách jsem se dočetl, že jste fanouškem Ericha von Dänikena. Mnozí badatelé v oblasti záhad historie a fenoménu UFO tvrdí, že jen díky setkání s EvD a jeho knihami se rozhodli následovat jeho příkladu a sami zkoumat zvláštní úkazy tohoto světa. Co bylo vaším motivem se zabývat fenomény za hranicemi oficiální vědy? Snad také Däniken nebo nějaký osobní zážitek? Jak vás v tomto ohledu ovlivnil třeba právě EvD?

Dr. Jesenský: Tvorba Ericha von Dänikena mala na moje tvorivé smerovanie zásadný, rozhodujúci vplyv, keďže „Spomienky na budúcnosť“ bola jedna z prvých kníh, ktoré som na túto tému čítal. Hoci dnes už v kníhkupectvách nájdeme pomerne široké spektrum literatúry venovanej tématike mimozemských civilizácií či záhadám všeobecne, dodnes ma neprestáva fascinovať spôsob, akým je táto kniha napísaná a aký priam kopernikovský obrat v nazeraní na otázku existencie inteligentného života vo vesmíre za uplynulé polstoročie spôsobila. Knihy Ericha von Dänikena patria k tomu najlepšiemu, čo doteraz vyšlo, a keďže si dnes už svetoznámy autor stále zachoval nebývalú kreatívnu energiu, stále nás prekvapuje ďalšími prekvapujúcimi zisteniami či smelými úvahami o mimozemských návštěvách na našej planéte. Mojim literárnym vzorom však bol a zostáva predovšetkým Ludvík Souček, kterého rozsiahle dielo dodnes inšpiruje jednak komplexnosťou prezrádzajúcou až renesančnú šírku autorovho záujmu, jednak vysokými literárními kvalitami spracovania, ktoré nás nepochybne presviedča, že ide o majsterštych, na ktorom vyrástlo už niekoľko generácií ľudí pripravených nazerať za hranice každodennosti.

Sueneé: Všiml jsem si vašeho zájmu o hollywoodský seriál Akta X. Je nějaký příběh, motiv, téma nebo konkrétní díl z celé této filmové ságy, který byste označil za pro vás nejdůležitější? Něco, co vás vnitřně nejvíce oslovilo?

Dr. Jesenský: Akty X sú mimoriadnym fenoménom druhej polovice deväťdesiatych rokov, ktorý však svojou aktuálnosťou presahuje až do našej súčasnosti. V čase najväčšej popularity sa špekulovalo o tom, že ide o premyslenú mediálnu prípravu verejnosti na oznámenie zásadného odhalenia, napríklad o dlhodobých tajných projektoch založených na využívaní mimozemskej technológie, ako o tom referoval napríklad Philip Corso v knihe „Deň po Roswelli“ alebo tej úplne základnej informácii, že vo vesmíre nie sme sami, boli sme a stále sme pozorovaní, či navštevovaní, a tak podobne. A dialo sa toho skutočne mnoho – spomeňme si na početný výskyt kruhov v obilí, prelomové zistenia o abdukciách na základe regresnej hypnózy či prípady z odvrátenej strany paranormálních javov, jako je napríklad mutilácia. Okolo roku 2000, kedy sa nejaké zásadné vyhlásenie očakávalo, však k ničomu podobnému nedošlo. Záujem širokej verejnosti akoby pohasol, časť bádateľov stratila aktívny záujem a napriek postupu v odhaľovaní dokumentov svedčiacich napríklad o existencii tajných projektov sa navonok všetko vrátilo do starých, teda bezproblémových koľají. Ale je to tak naozaj? Nepripadá vám to samo osebe ako paranormálny jav? V tom, v čom je seriál Akty X vo svojom posolstve stále aktuálny, je odvážne hľadanie pravdy, aj keby mala byť „tam vonku“. Prekonať stereotypy v myslení, neuspokojiť sa s povrchne naservírovaným „oficiálnym“ vysvetlením, angažovať sa, možno aj riskovať trochu toho nepohodlia vo svojom živote a nezabúdať na to, že každý z nás môže byť súkromným bádateľom, pretože k tomu nie je nevyhnutne potrebný akademický diplom zavesený na stene, ale dostatočnou kvalifikáciou je už prirodzená ľudská zvedavosť.

Sueneé: Zvláštním případem seriálu Akta X je poslední série natočená a prezentovaná v roce 2016. Její první a poslední díl prostřednictvím postavy Muldera ve zkratce vysvětluje černé operace okolo ET včetně propracovaného systému diskreditace tématu. Viděl jste to? Také vám to připadá jako podprahové programování? Co říkáte na myšlenku, že některé Hollywoodské filmy (Akta X, Hvězdná brána, Star Trek, Blízká setkání třetího druhu, … atd.) skrývají pravdivá poselství, nebo spíše mají fungovat jako skrytí tvůrci veřejného mínění?

Dr. Jesenský: Desiata séria Aktov X vysielaná minulý rok je pozoruhodný fenomén a domnievam sa, že opätovný príchod Muldera a Scullyovej na televízne obrazovky určite nie je len dielom náhody. Okrem nostalgie prináša dôležitý postreh, ako by asi fungovali obaja hrdinovia v dnešnom veku medializácie a digitálnych technológií. Rozhodne nesúhlasím s tvrdením, že posolstvo seriálu „Nikomu never!“ už zastaralo, dnes je totiž aktuálnejšie, ako bolo kedykoľvek predtým. Aj o tom píšem vo svojej knihe „Temný horizont“, pretože som vážne znepokojený, ako rýchlo ľudí, ktorí si dovolia vyjadriť nekonformné názory označia nálepkou konšpirátorov. Namiesto toho, aby sme začiatkom 21. storočia rozširovali svoje duševné či duchovné obzory, vytvárame zoznamy konšpiračných stránok a to chceme byť lepší ako stredoveká inkvizícia s jej indexom zakázaných kníh! Alebo sa opäť začína, tentoraz digitálna, doba temna?

Sueneé: Měl jste vy osobně zážitek blízkého setkání (1, 3 nebo 5. druhu) ať živě nebo v astrálním světě?

Dr. Jesenský: Nie, žiadnu takúto skúsenosť som nemal a práve preto si už roky snažím urobiť v tom jasno. Zrejme preto, že som to nezažil sám, cítim potrebu stretávať sa so svedkami či bádateľmi týchto udalostí a žiadna kniha či dokumentárny program ma nenecháva chladným.

Sueneé: Setkal jste se osobně z důvěryhodnými svědky (bývalí vládní zaměstnanci, armádní činitelé, atd.), kteří byli pro vás ochotní vypovídat (třeba i anonymně) a podat svědecké výpovědi, případně fyzické důkazy (dokumenty, audio, video, hmotné věci)?

Dr. Jesenský: Áno, stretol som viacerých. Aspoň príkladom spomeniem stretnutie s dôstojníkmi maďarskej protilietadlovej obrany Jánosom Szabóm a Andrásom Toposom na medzinárodnej konferencii o kozmickom spojení v roku 2000 v Budapešti. Obaja podľa svojho svedectva mali prežiť únos do UFO počas letu helikoptérou pri manévroch NATO. Alebo môjho priateľa a spoluautora, emeritného kapitána Roberta. K. Lesniakiewicza, ktorý sa po zavŕšení kariéry profesionálního vojaka začal z armádneho aspektu naplno venovať analýze viacerých podivuhodných incidentov s UFO na území Poľska či pozorovaniam USO v Baltickom mori.

Sueneé: Fenoménem UFO a 2. světové válka. Zdá se, že tato dvě témata spolu úzce souvisejí. Nacisté (zejména tajné spolky okolo SS) měli velký zájem o okultismus, mimozemské technologie a dávnou historii (Vedy). Říká se, že se jim podařilo získat plány na konstrukci létajících talířů Haunebu, které se mimochodem měli konstruovat kousek za Prahou. Zjistil jste v této oblasti něco zajímavého – výjimečného o čem se málo ví?

Dr. Jesenský: To je veľmi široká téma, ktorej sme spolu s Robertom Leśniakiewiczom venovali dve, viackrát vydané knihy „Wunderland: Mimozemské technológie Tretej ríše“ a „Wunderland: Úder Siegfriedovho meča“. Od vydania tej druhej čoskoro uplynie desaťročie, ale veľmi ma teší, že bádatelia, ktorí sa téme venovali za ostatné roky v podstate potvrdzujú správnosť našich záverov, že sa nacistickí inžinieri o skonštruovanie diskoplánu usilovali v Protektoráte a jeho prvé lety uskutočnili na okolí Prahy. Odvtedy sa objavilo množstvo ďalších zaujímavých faktov – najnovšie upozorňujem predovšetkým na knižnú sériu Igora Witkowského „Pravda o Wunderwaffe“ či „Najväčšie tajomstvo Tretej ríše“ Milana Zacha Kučeru, ktoré vychádzajú vo vydavateľstve AOS Publishing. A zabudnúť nesmieme ani na muža, ktorý stál na začiatku týchto pátraní – Ludvíka Součka, ktorý svoje zistenia v čase hlbokého socializmu zakamufloval do románu „Prípad Jantárovej komnaty“.

Sueneé: Perspektivou zájmu o prastaré technologie popsané ve Védských textech a jistou posedlost okultismem – nabízí se otázka, jaké byly podle vás skutečné motivy Druhé světové války?

Dr. Jesenský: Už Jacques Bergier s Louisom Pauwelsom v „Úsvite kúzelníkov“ správne identifikovali okultnú povahu tohoto svetového konfliktu. Išlo o viac ako len o stret ideológií. V pozadí politického a vojenského zápasu sa odohrával makabrózny magický konflikt a nacisti stáli na strane tmy. Aj keď oficiálni historici budú s tým sotva súhlasiť, dovoľujem si obhajovať tézu, že ku zničeniu nacizmu bolo potrebné niečo viac ako vojenská porážka a desaťročia trvajúca denacifikácia. Čím to je, že donekonečna rozoberáme výzbroj či vojenskú techniku súperiacich veľmocí, ale iba opatrne hovoríme o temných esesáckych rituáloch a hoci zmieňujeme všemožné špeciálne jednotky, neprídu nám na myseľ bojoví mágovia? Skryté, skutočné motívy Hitlerových oponentov na východe sú pre nás takisto veľkou neznámou a neboli len o zvrate vo vojne či národnoslobod­zovacom boji. Píšem o tom v knihe „Čarodej z Kremľa“, ktorá vyjde nasledujúci rok v reedícii s „Vyslancom z temnôt“ v jednom zväzku a pod spoločným názvom, ktorý charakterizuje rovnako tak Hitlera, ako aj Stalina: „Posadnutí“.

Sueneé: V jiném rozhovoru jste zmínil významný objev na Slovensku označený jako objev „Slovenského Tutanchamona“. Jsem překvapený. O něčem takovém slyším a čtu poprvé.

Dr. Jesenský: To som vyslovil ako metaforu, ktorá mala charakterizovať význam tohoto objavu, pretože mám pocit, akoby bol stále na okraji záujmu verejnosti. Ohlasy sú minimálne, hoci ide o stredoeurópsky unikát. Pripomeňme si základné fakty: v roku 2006 bola v Matejovciach pri Poprade objavená dômyselne vybudovaná hrobka veľmoža z konca 4. storočia. Pri odkrývaní boli jej časti vyzdvihnuté v blokoch zeminy a odvezené na výskum do Archäologisches Landesmuseum v Schleswigu, celkovo sa v Nemecku ocitlo viac ako dvanásť ton materiálu. Dajme teraz bokom otázku, či by sa postupovalo rovnako, keby išlo o nález v Českej republike alebo to je ďalšie slovenské špecifikum a sústreďme sa na kostrové pozostatky asi 25 ročného, nepochybne významného muža pochovaného s bohatou hrobovou výbavou. Podľa analýzy DNA mŕtvy pochádzal z územia niekde medzi Volgou a Uralom, pomerne vágny údaj pôvodu dopĺňa zistenie odvodené od obsahu stroncia v osteologickom materiáli, že väčšinu života strávil medzi Dnešnými Vrútkami a Popradom. Kuloárne som sa dozvedel, že najnovšie ho archeogenetika identifikuje ako Vandala, čo sa u nás politicky korektne číta ako „Germán“, okrem iného zrejme aj preto, že takmer celý výskum prebehol v Nemecku. Aj tu však tušíme archeologické Akty X. Hoci sa autori prvých správ okolo nálezu nechali počuť, že pôjde o objav, ktorý v mnohom prepíše naše dejiny, zatiaľ ostalo ticho. Možno i preto, že sa už niektorí nekonformní historici odvážili stotožňovať Vandalov so Slovanmi. A to sa u nás stále príliš nenosí …

Sueneé: 30. listopadu 2017 byla v Trnavě přednáška v souvislosti s vámi nově vydanou knihou Najväčšie záhady a mysteria Slovenska. Můžete nám přiblížit více její obsah? Jaké největší mysterium je spojeno právě se Slovenskem?

Dr. Jesenský: Kniha „Najväčšie záhady a mystériá Slovenska“ je kolektívnym dielom, do ktorého okrem mňa prispeli ešte traja ďalší spoluautori. Pre túto exkluzívnu, bohato ilustrovanú publikáciu o vybraných záhadách medzi Tatrami a Dunajom som pripravil kapitoly o lietajúcom mníchovi Cypriánovi, geniálnom vynálezcovi šachového automatu barónovi Wolfgangovi Kempelenovi, či bratislavskom robinzonovi Karolovi Jettingovi.Pátral som po ukrytých pokladoch, dôkazoch viery v upírov, prejavoch poltergeistu, náboženských zázrakoch, rovnako ako aj riešil dilemu či Jules Verne a Abraham Stoker pobýval na Slovensku. Zároveň na tejto prednáške predstavím svoje ďalšie dve knihy a to „Temný horizont“, inšpirovanú temnou mytológiou seriálu „Akty X“ a „Ďalekú misiu“, ktorá rozoberá nielen existenciu mimozemšťanov, ale predovšetkým postoj svetových náboženstiev, menovite kresťanstva k existencii inteligentného života vo vesmíre s následnými teologickými úvahami.

 

Zhováral sa: Jan Sueneé Marek

 

Zdroj: https://www.suenee.cz/…atury-faktu/

aktualizácia: 22.01.2018 | počet zobrazení: 1177

počet prístupov od 10.02.2007: 726194
počet prístupov dnes: 107