Autori: Miloš Jesenský
Vydal: Vydavateľstvo Epos, Ružomberok, 2024, 368 s.
Knihy si môžete objednať na epos
Miloš Jesenský preštudoval súborné dielo Karla Maya, aby prostredníctvom výstižných citácii z jeho románov odhalil, vďaka čomu geniálny rozprávač aj po viac ako 100 rokoch od úmrtia fascinuje čitateľov, a zároveň im predstavil literárneho otca OldShatterhanda a Vinetoua ako gurmána, pôžitkára, dobrodruha a bádateľa. Miloš Jesenský zoberie čitateľov na exotickú cestu okolo sveta v šľapajach neohrozených dobrodruhov. Verí, že hrdinovia Mayových románov očaria mládež podobne ako súčasných seniorov v časoch, keď mayovky vychádzali v edícii “STOPY” v bývalom Československu. Je presvedčený, že aj čitatelia v pokročilom veku môžu nanovo prežívať dobrodružné príbehy obohatené optikou dospelého veku. Dielo Karla Maya je dodnes žijúce a inšpirujúce…
Ako predstaviteľ generácie 80. rokov som sa fenoménu „Mayoviek“ (alebo Májoviek) nevyhol ani ja, hlavne prostredníctvom televíznej obrazovky. Koncom 80. a v 90. rokoch boli tieto filmy mimoriadne populárne a vysielané na dostupných televíziách. Nešlo len o sériu „severoamerických“ dobrodružstiev z Divokého západu, v ktorých sa preslávili Winnetou (PierreBrice) a OldShatterhand (LexBarker), ale aj o „juhoamerické“ či „blízkovýchodné“ spin-offy. S Mayovým dielom som sa stretol aj cez komiksy – konkrétne v časopise Bublinky. Moje osobné spomienky na Mayov svet sú „rozporuplné“: ako dieťa ma zasiahla a traumatizovala smrť Winnetoua v tretej časti, no zároveň si dodnes pamätám, ako som v kine v Plešivci, ktoré prevádzkoval môj starý otec, videl jednu z častí (tuším aj v slovenskom dabingu) a spomienka na to je pre mňa veľmi vzácna. S pribúdajúcimi rokmi, zmenou záujmov a neustálymi reprízami filmov som však stratil o túto tematiku záujem. Knihy som, paradoxne, nikdy nečítal, hoci som ich mal k dispozícii v legendárnej edícii STOPY.
Kniha Karl May: Zážitky zo štyroch svetadielov od Miloša Jesenského bola preto pre mňa premiérovým vstupom do Mayovho rozsiahleho literárneho sveta. Jesenský nás ňou uvádza nielen do príbehov Winnetoua, ale aj do širšieho kontextu diela Karla Maya a jeho kultúrneho, ba až humanitárneho odkazu. Mayovo dielo môžeme, samozrejme, vnímať aj v dobovo kontroverznom svetle (napríklad zákaz jeho kníh v Nemecku, či vysielanie filmov), no Jesenského práca sa týmto otázkam vyhýba (ako aj táto recenzia) a ukazuje jeho tvorbu z iného uhla pohľadu. Kniha je rozdelená do viacerých kapitol, pričom čitateľ by možno očakával analýzu, zhodnotenie alebo nové prerozprávanie Mayových diel. Jesenský však prekvapí tým, že sa zameriava na témy, ktorým sa filmové adaptácie pre časovú náročnosť nemohli venovať. Napríklad opisuje stravovacie, pitné a spoločenské návyky Mayových postáv – od OldShatterhandaakaKaraBenNemsiho až po menej výrazné vedľajšie charaktery. Tieto detaily sú zároveň zasadené do kontextu Mayovej autobiografie.
Autor, ako skutočný znalec a fanúšik Mayovho diela, využíva citácie z kníh, dialógy a anekdoty, aby čitateľovi priblížil Mayovu fantáziu i dobové reálie. Kniha však nekončí len „pri tom“ – rozširuje pohľad na Mayov svet aj cez archeológiu, paleontológiu, mytológiu a dokonca aj kryptozoológiu. Všetko je to popretkávané fascinujúcimi historickými faktami a súčasnými pohľadmi.
Škoda, že nových adaptácií Winnetoua je tak málo. Z herného priemyslu viem o troch počítačových hrách, pričom jedna bola zrušená (dielo v štýle RedDeadRedemption by mohlo byť hitom). Posledné filmové spracovanie z roku 2016 sa pokúsilo byť civilnejšie, no stratilo romantizovaný nádych klasiky. Našťastie, stále máme reedície kníh a výnimočnú knihu Miloša Jesenského.
Karl May: Zážitky zo štyroch svetadielov je pútavým čítaním pre všetkých – fanúšikov Karla Maya, ale aj „greenhornov“, ktorí jeho diela zatiaľ nepoznajú. Mňa osobne presvedčila, aby som sa ku knihám o Winnetouovi po rokoch „vrátil“, resp. si ich konečne postupne prečítal.
Laco JoffreOrosz
Pôvodne vyšlo na portáli gamefruit.sk https://gamefruit.sk/…svetadielov/
„Každá práca pri stole namáha tie časti tela, ktoré slúžia na trávenie, teda na udržanie nášho života,“ filozofuje jedna z postáv Karla Maya (1842 – 1912) a my nemáme problém predstaviť si, že sa tak vlastne samotný majster dobrodružného pera obracia na svoju dobrú ženu Kláru (1864 – 1944), dôverne prezývanú Srdiečko, s presne špecifikovaným želaním: „Urob mi ešte chlebíček, ale daj mi naň viac masla.“ Nemalo by nás to prekvapovať, veď tu citujeme autora, ktorý nám okrem iných hlbokomyseľných úvah zanechal aj dôležité ponaučenie: „Fľaša piva je lepšia než všetky duchovné poklady učencov.“ Keď si k tomu prihodíme ešte Mayovu záľubu vo fajčení fajky a cigár, bude nám jasné, že jeden z najslávnejších spisovateľov dobrodružných príbehov nemohol byť, a ani nebol, žiaden asketický suchár. Pokiaľ mohol, užíval si život primerane veľkými dúškami. Pritom nemusíme ihneď myslieť na pivo, víno, kávu či destilát, keďže v jednom zo svojich románov nás ústami KarabenNemsího presviedča: „Pil som mlieko, svoj obľúbený nápoj.“ Odvtedy ubehlo už veľa času, ale my, odkojení nielen mliekom, ale aj mayovkami, môžeme na obľúbené knihy našej mladosti nielen spomínať. Stojí za to po rokoch sa k nim vrátiť a zahĺbiť do textov predsa len inými očami. Sme to ešte stále my, ale poznačení všetkým tým, čo k dobrodružstvu života patrí po dobrých, aj tých menej vydarených stránkach. A tak čítajme, bavme sa a užívajme si plnými dúškami. Takto chutí svet nielen podľa Karla Maya. A my sa vydávame na exotickú cestu za jeho chutnými radosťami, pôžitkami a pochabosťami. Držte si klobúky, mešce a poháre; dámy a páni, práve vyrážame.